Petr Paulczyňski: homepage

Budoucnost Brna bez růžových brýlí

Karel Hledík. Vzpomínáte na to jméno? V roce 2006 to byl lídr ODS do komunálek. A ODS vyhrála s 33% a 19 mandáty. Přesto šikovný Roman Onderka za pomoci vrtkavých lidovců poslal Karla  Hledíka do opozičních lavic společně s celou ODS.

Letos jsme volby sice pro(s)hráli, ale zato  se manévrováním kterému mnoho lidí říká zrada principů vracíme do vlády a to dokonce s většinou v radě. Platbou za toto řešení je maličkost. Primátor je z oranžového tábora. Říká se tomu velká koalice, což je něco jako kočkopes, ale fungovat to může. Velká většina 33 hlasů z 58 dává předpoklad, že pokud se nepomlátí o nějakou hovadinu, v pohodě dovládnou. Pokud posunou město kupředu, bude zrada principů zapomenuta. Volič je zapomětlivý. Nové tváře, které poslaly většinu z nás starých harcovníků včetně Karla Hledíka do politického důchodu se tak rozhodly. Tak jsme s Karlem hodili řeč, jak by takové vládnutí mohlo vypadat. Tady je výsledek.

Na monumentálním schodišti nové magistrátní budovy  se povaluje pár bezdomovců. Baví se tím, že po schodech pouští prázdné láhve od piva. Vyhraje ten, jehož flaška se rozbije na posledním schodě. Je noc,  nový bulvár, stejně tak jako celá  čtvrt  Jižní centrum je prázdná a mrtvá. Obludné bloky kanceláří se tyčí do tmy,  jediné okno zářící do tmy  kdesi vysoko na budově nádraží je jako maják v temné nudě betonu, skla a oceli.    

Magistrátní budova  zasluhuje pozornost, protože vévodí  celému bulváru spojujícímu historické centrum s novým nádražím. Tady se nešetřilo – mramory  z Indie i Jižní Ameriky, plyšové koberce, švédské parkety vytváří prostředí, které úředníci tolik potřebují pro svou službu občanům. Ti se dovnitř dostanou až po trojnásobné bezpečnostní kontrole. A úředníků není málo, jenom těch magistrátních je 2 356 a spolu s městskými částmi je to hodně přes tři tisíce.  Veřejná správa je největším zaměstnavatelem v kraji a úřednická místa se v rodinách dědí. Kanceláře klimatizované, plat vysoko nad průměrem, k výbavě karierního úředníka patří znalost několika paragrafů příslušného zákona, tenisová raketa nebo golfové hole. Důmyslná a pevná síť osobních vazeb a vztahů je pro naivní účastníky konkurzů nepropustná.

Barvy samosprávy se zjednodušily: jsou jenom dvě – modrá a oranžová  (jejich stranická sídla stojí hned naproti magistrátu a v ničem si nezadají s honosností úřednického paláce).  Bohužel,  strana Zelených nedávno ztratila čelného představitele - havaroval ve svém luxusním opancéřovaném mercedesu nedaleko Černé hory na okresce, kde nepovolili silnici R 43. Strana lidová se po potrestání své rozkolísanosti v roce 2010 sloučila zase zpátky s odpadlíky z TOP010, působí však v ilegalitě, protože město místo kostelů oplývá nyní dostatkem mešit.

Na síle nabírá strana  AS – Aktivní senior, protože  počet  starších 65 let v Brně narostl na 36,3 %. Vede ji nesmrtelný Karel Hledík jehož pravou rukou je rovněž nesmrtelný v pozadí ukrytý muž s podivným pseudonymem Pavouk.
     
Nové nádraží postavené pod odborným dozorem velkokoaliční vlády funguje dobře i když  je nedostavěné (zřejmě navždy, protože bruselská pokladna už neexistuje a státní je trvale vyprázdněná sociálními dávkami).  V noci je pohled na opuštěné několikasetmetrové perony a skleněného Scarabea  zvlášť působivý – právě přidrkotala dvouvagonová lokálka z Třebíče a jakoby se rozhodovala: zastaví na západním, nebo dojede až na východní konec? Zastavila uprostřed.

Budova starého nádraží rekonstruovaného na centrum zábavy (rozumíme tím přestěhování všech několika tisíc heren) duní 24 hodin denně životem. Nezbytným koloritem jsou prodejny vietnamských trhovců, soustředěné vedle heren, kypí přebytkem nakupujících zatímco sousední Vaňkovka je přeměněna na centrální parkovací dům.

Veřejná doprava je – tak jako ve všech dobách – předmětem častých diskuzí: z Bystrce a Kamechů jezdí  všechny vozy nacpané k prasknutí, v Komíně už se do nich nikdo nedostane. Tradiční jsou bitky na nástupištích do univerzitního kampusu, protože denně tam i zpět putuje tisíce studentů. Totéž platí o linkách  do Králova Pole. Často  jsme svědky situací, kdy studenti a mládež vyhazují z tramvají důchodce jedoucí za nákupy. Radnice uvažuje, že seniorům zakáže v době špičky cestovat hromadnou dopravou.

V dálce se nad pryglem protínají na obloze lasery a  nepřetržité ohňostroje osvětlující pověstné sinicové jezero. Na výstavišti se otáčí obří ruské kolo –  na počátku tisíciletí ještě slavné výstaviště je sídlem prosperující  společnosti Disneyland Moravia a.s., kde funkci předsedy představenstva dědí primátor a představenstvo tvoří radní. Ten současný usiluje o postavení repliky proslulé vily  Tugendhadt, která se zřítila, když někdejší vedení města odmítlo spolupracovat na její obnově s původními vlastníky a autoři projektů na opravu se stále soudí.  Spadlo toho daleko víc, ale místa byla zastavěna  soukromníky, kterým byly pozemky odprodány společností Severo-jižní centrum. Např. místo paláce Jalta  město vybudovalo středisko pro národnostní menšiny. Bylo potřeba, protože jednak přibyly tisíce dělníků, které firmy přivážejí z východu na práci  ve svých brněnských továrnách, jednak se geometrickou řadou rozrostla komunita Romů. Většinou bydlí v městem postavených sociálních bytech v prostoru Cejlu Bratislavské a Francouzské a vytvořily tam velmi svébytné prostředí s vlastní samosprávou.

Na hlavním bulváru je náhle docela živo: přijíždí kolona obrněných transportérů které zdarma jako nepotřebné dostala Městská policie od armády. Jedou k nádraží, protože  se čeká na příjezd zvláštních vlaků fotbalových fanoušků Baníku Ostrava. Zápas třetí ligy na stadionu na Srbské se blíží. Rovněž bezpečnostní agentury mají pohotovost. Není jich málo, je to sféra služeb, která zaznamenala  v posledních letech díky jedné vládní straně největší nárůst.

Abych nezapomněl. HC Kometa, financovaná městem vede extraligu. Posledního zastupitele Zelených pana Vlašského z toho už dávno, dávno trefil šlak, takže na zastupitelstvu jen tiše sedí s vyhaslým zrakem

Tak jsme se s Karlem zasnili. Inu, počkejme jaký bude skutečný vývoj. Zatím jsou oranžoví v klidu a modří si dávají do zubů tak, že krev stříká do výše dospělého muže a někteří dokonce vyzývají jiné, aby odstoupili. To už je ale běžný brněnský kolorit.

A tak my tady v Brně žijeme.

A tady je anketa:
http://www.paulczynski.cz/anketa.html

Psáno pro blog.iDnes.cz
Mé blogy přejímají i servery Virtually, Parlamentní listy, Česká Media, E-portál a Fragmenty.


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1420x, známka: 2.7
Kategorie: Z brněnského dění
online: 27
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist