Petr Paulczyňski: homepage

Městský bazén je zakázka pro politika ČSSD

Bazén v brněnských Kohoutovicích za 195 milionů korun postaví za peníze z městského rozpočtu firma, v jejímž úzkém vedení působí sociální demokrat.

Viliam Záthurecký, šéf druhé místní organizace na Brně-středu, je ve společnosti Stavoprogres obchodním ředitelem. 

A podle informací MF DNES je dokonce tichým společníkem firmy. Záthurecký to popírá. Stejně jako možnost, že se jedná o střet zájmů. Přestože ČSSD ovládá brněnskou radnici.

Opoziční ODS přidělení veřejné zakázky firmě, kde je sociální demokrat v úzkém vedení, kritizuje. A nezdá se to ani organizaci Transparency International. "Tichým společníkem nejsem a střet zájmů to rozhodně není," reagoval na dotaz Záthurecký a dále se o celé věci odmítl bavit.

Jeho stranický kolega, technický náměstek primátora Ladislav Macek, který měl přípravu i průběh výběrového řízení na starosti, mluví podobně. "Firma Stavoprogres regulérně vyhrála vypsané výběrové řízení," tvrdí Macek.

Pro Stavoprogres však bude stavba bazénu novinkou, až dosud se zabývala hlavně rekonstrukcemi a stavbami domů.

Podle Davida Ondračky z Transparency International se v tomto případě může jednat o střet zájmů. "Faktem je, že byť vyhráli výběrové řízení, jakákoliv osobní nebo politická vazba vrhá stín na regulérnost řízení," podotkl Ondračka.

A dodal, že to, zda je Záthurecký tichý společník, se prokazuje těžko. Nemusí totiž být. A také není zapsaný v obchodním rejstříku. "Při výběrovém řízení mělo být buď firmou, nebo městem veřejně oznámeno, že je spojená s vlivným politikem," dodal Ondračka.

Občanští demokraté označili takové rozhodování města za neprůhledné. "Současné rozhodování o investicích v městské radě je dokonce natolik neprůhledné, že je možné úplně všechno," komentoval přidělení stavby bazénu Stavoprogresu šéf brněnské ODS Pavel Blažek.

Původně 130, teď 195 milionů
ODS kvůli kohoutovickému bazénu na protest odešla z dubnového jednání brněnského zastupitelstva. - čtěte Akvapark prošel i bez ODS, novým radním je Suchý

Radniční koalice totiž odhlasovala navýšení ceny stavby z původních 130 milionů na současných 195 milionů korun.

"Bazén je předražený, toho my se nebudeme účastnit," konstatoval tehdy šéf zastupitelů ODS Leo Venclík a dodal, že je to ukázkový příklad toho, jak neprůhledně se v Brně vybírají firmy pro městské zakázky.

Vedení města navýšení ceny o více než šedesát milionů zdůvodňuje tím, že projekt měl být původně jen školní bazén. "A postupně se z toho vyvinul akvapark," vysvětlil náměstek Macek.

Převzato z :
http://zpravy.idnes.cz/mestsky-bazen-je-zakazka-pro-politika-cssd-fjy-/brno.asp?c=A080523_194149_brno_dmk


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1702x, známka: 2.7
Kategorie: Nalezeno na webu
online: 29
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist