Petr Paulczyňski: homepage

Po nahrávce krize na radnici

Brněnský radní Jiří Zlatuška kritizuje některé veřejné zakázky současného vedení města .
Člen úzkého vedení města Brna, radní Jiří Zlatuška, se pustil do svých koaličních partnerů.

A uhodil na velmi citlivé místo.
Po sobotním zveřejnění nahrávky, ve které se senátor Vlastimil Sehnal (ODS) a šéf stavební firmy Přemysl Veselý baví o přidělování veřejných zakázek za úplatek v době vlády ODS, totiž Zlatuška začal kritizovat některé investice, za které ručí současné vedení města Brna v čele s ČSSD.
Zlatuška se ve svých výrocích na tiskové konferenci v Senátu nejvíce opřel do stavby nového pavilonu na výstavišti. Investice do stavby se totiž zvýšila o 100 milionů korun.
Nahrávka, která měla jen pár týdnů před krajskými a senátními volbami ublížit hlavně ODS, tak paradoxně vyvolala krizi ve čtyřkoalici na brněnské radnici.
"Některé výroky pana Zlatušky jsou neuvážené. Určitě se ho zeptám, jaké má pro svá tvrzení indicie a z čeho vychází. A poprosím ho, aby více vážil slova, pokud je nemá podložená," uvedl brněnský primátor Roman Onderka.
Ostatní koaliční partneři jsou zdrženlivější. "Před každými volbami jsou ti, kteří mají obhajovat mandáty, trochu nervózní. Kandidáti se snaží vymezit a padají ostrá slova, která se pak vysvětlí," uvedl náměstek primátora Martin Ander (SZ). "Je to trošku bizarní. Pan Zlatuška s námi přece v radě sedí, všechny materiály, které se týkají investic, má před sebou. Stejně tak výsledky výběrových řízení. A vždycky má možnost do věcí zasáhnout," reagoval první náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).
Na chod radnice ale Zlatuškovy výroky nemají podle dalšího náměstka, Olivera Pospíšila (ČSSD), vliv. "Jsme v horké fázi předvolební kampaně, vyjádření bývají ostřejší. Všechno musí fungovat a nemůžeme se zastavit jen proto, že se bude volit do kraje a Senátu," konstatoval Pospíšil.
Brněnskou ODS naopak problém stmelil: včera vedení strany oznámilo, že návrh na hloubkový audit zadávání veřejných zakázek na radnici za posledních šest let podpoří. S návrhem přišel před dvěma dny Zlatuška. Občanští demokraté jsou dokonce ochotni na něj přispět z vlastních kapes, pokud by uvolnění peněz neschválilo zastupitelstvo. Audit ale vyjde řádově na miliony korun.


Koalice podle prvních prohlášení nemá problém peníze na audit vyčlenit, ale musí mít jistotu, že kontrola "k něčemu bude".
"Nějaké pochybnosti může zprůhlednit, ale bude to drahé. Je to dobré slovo do pranice a dá se o tom uvažovat," uvedl Rychnovský.
"Je otázkou, co audit přinese a jestli je smysluplný. Hospodaření města je auditováno ze zákona pravidelně," sdělil své obavy náměstek Pospíšil. Dodal však, že by návrh na zastupitelstvu podpořil.
Rozkol na radnici vyvolala Zlatuškova kritika stavby pavilonu za téměř miliardu korun. Na stavbě se totiž podílí firma Veselý, jejíž majitel mluví na zveřejněné nahrávce, a také firma Strabag. "Je divné, že firma Strabag je ve finanční krizi, a přitom dává peníze do sportu. Náhodou v době, kdy se navýší investice," konstatoval Zlatuška. Souhlas s navýšením po něm podle něj chtěl Egbert Zündorf, předseda představenstva Kometa Group a člen představenstva Veletrhů. "Zarazilo mě, jak rychle po mně pan Zündorf chtěl souhlas s navýšením. To nebylo standardní, měl jsem pocit nátlaku," tvrdí Zlatuška.
Vedení výstaviště to odmítá. "Narychlo to dostal jen pan Zlatuška, protože se neúčastní jednání představenstva ani nevyžaduje dokumenty. Proto to s ním pan Zündorf řešil narychlo, mělo o tom rozhodnout příští představenstvo," odůvodnil to mluvčí David Pokorný.

Zdroj: Mladá fronta DNES - jižní Morava, 5.9.2008

************************************************************
Pavoukův dodatek. Dobře Vám tak. Ukazuje se, že tato koalice je držena dohromady jen principem vzájemnýého uplácení. Tuhle bazén za 200 , tamhle Waldorfská škola za 60, nebo zas Rondo za 500, či Dům umění.  Proti tomu je Jalta procházka růžovým sadem. A pak se jeden exot co se bojí, že vypadne ze Senátu urve a na všechny to napráská, ačkoliv u toho sedí. Milý primátore, že ty si říkáš, že bys potřeboval hlavu jako ten kůň? To máš z toho, že se kamarádíš s podivnými trpajzlíky.


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1121x, známka: 2.9
Kategorie: Z brněnské radnice
online: 42
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist