Petr Paulczyňski: homepage

Něco o skleroticích

Také zapomínáte na schůzky? A toho člověka, který vás zdraví, jste už někde určitě viděli? Nebo patříte k těm, kteří když se pokouší po půl roce "odvápnit" svůj kávovar nejen, že vám to nejde, ale nemůžete si ani vzpomenout, kde je ten zatrolený návod? Mám, jsa podporován lékaři, pro vás špatnou zprávu: bude hůř! Mozkové buňky odumírají závratným tempem a strýc Alzheimer vykukuje zpozarohu...

Dá se s tím vůbec něco dělat? Odborníci (a šamani s metodami na trénink paměti) vám dají užitečné návody. Všechno si zaznamenejte, prohlížejte zapsané nejméně jednou denně a mějte JEDNU centrální paměť. S návody je to horší, nejsou nikdy na správném místě a přístroje, jež se pokoušíte ovládnout nebo udržovat, nejsou rozhodně jednodušší. Nebo dokážete pomocí čidla Danfoss ovládajícího topení s 52 možnosti nastavení teplot vyloudit trošku tepla ve svém bytě? Před hledáním klíčků od auta, pasu, papíru s rezervací hotelu před dovolenou vás nezachrání ani vstup do schengenského prostoru.

Co na to informační technologie? Slibují přece potřebné informace kdekoli a kdykoli. Realita je bohužel taková, že pro zápis něčeho důležitého je stále nejjednodušší papír. IT průmysl vám nabízí nepřeberné množství pamětí různých velikostí od mobilu, přes PDA až po počítače. Jen kdyby fungovala ta synchronizace. Čipové karty jsou senzace, ale bohužel mobil se zapsanými PIN jste si zapomněli jako na potvoru doma. Počítačové alarmy se začínají podobat alarmům na autech. Je jich tolik, že je nikdo nebere na vědomí. Navíc pípání připomínající schůzku za čtvrt hodiny v Praze vás v Brně nepotěší. Ještě horší je to s návody. Přechod na CD a "online helpy" vás vyžene od sněhové frézy, kde chcete vyměnit olej, k počítači. A teď ještě najít příslušné cédéčko nebo si pamatovat, kam jste si zapsali webovou adresu.

Obávám se, že řešení hrátek s odumírající pamětí zůstane ještě nějakou dobu na nás. Nezbývá než si vtlouci do hlavy rituály, co dělat, když opouštíte dům nebo kam ukládáte důležité věci. Návody převedené do lidského jazyka si dát co nejblíže přístrojům. Snažit se nejdříve přemýšlet, a pak hledat. Jste-li fascinováni elektronickými hračkami, synchronizujte je a pořiďte si sešitek poslední záchrany s životně důležitými údaji a hlavně: noste jej sebou jako nezbytný mobil a druhou kreditku. Notes není nikdy mimo signál, bohužel se nedá chránit proti zneužití. Asi jsem vás nepotěšil. Zdá se, že to budete muset nakonec zvládnout sami nebo si zvyknout na chaos jako průvodní jev vašeho života.

Euro 42/2007 
Ivan Pilnýzpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2010x, známka: 2.8
Kategorie: Nalezeno na webu
online: 41
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist