Co vězí za současnou větrnou smrští na Miroslava Kalouska?
Víme to. Karel Janeček a miliardoví oligarchové. Také vás už napadlo, proč právě nyní přišla ta větrná smršť a bouře, která si dala za cíl – smést ministra Kalouska? Nebudu tu figurovat jako Kalouskův advokát, ale teď si přeji: pane Kalousku, ustojte tu kanonádu!
Čtěte dál - a uvidíte sami, zda mi dáte za pravdu.
Že kauza CASA má být (především) střelbou na Kalouska, odhadují mnozí. Následovala nařčení vyšetřovatele Mazánka, ta si podala dveře s útoky Lessyho okamžitě poté. Předtím zase ostré mediální výpady podnikatele Jančury.
A to, odhaduji, zdaleka nebude konec.
Správná otázka tedy zní: Děje se snad v současné době na Ministerstvu financí ČR něco, co by někomu, v zákulisí, mohlo stát za (okamžité a střelhbité) sesazení Kalouska?
Ano. Zní jednoznačná odpověď. A to rovnou dva (paralelní) příběhy. (Ten druhý je však závažnější.)
KAPITOLA I
V březnu 2012 se v médiích objevuje (alarmující) zpráva, že ocelový magnát Tomáš Chrenek usiluje o sloučení dvou zdravotních pojišťoven: jeho České průmyslové zdravotní pojišťovny a Zdravotní pojišťovny Metal Aliance. A to již k 1. říjnu 2012.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger už před časem v médiích konstatoval, že jejich fúzí by vznikl silný a bezprecedentně bohatý gigant, kterému by dosud největší zdravotní pojiťovna, VZP, nemohla vůbec konkurovat. (Docela průšvih.)
A bývalý poslanec Hovorka, expert na situaci v českém zdravotnictví, již od března alarmuje!
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Hovorka-Pane-ministre-nedavejte-panu-Chrenkovi-dalsi-zdravotni-pojistovnu-225765
Ano, ta fúze by byla naprosté běda pro nás, pacienty.
A co to má co společného s Kalouskem? Hádejte. V posledních dnech totiž Kalouskovo ministerstvo financí vydalo k fúzi negativní stanovisko. (A to nyní postoupilo na Hegerovo ministerstvo.)
Takže: Qui bono? – Kdyby co nejdříve padl Kalousek? Bingo. (Negativní zásadní stanovisko Kalouskova ministerstva by mohlo být ještě – včas – staženo.)
Neméně zajímavá (a pro zainteresované osoby o to zásadnější) je další paralelní kauza. Již půl roku se jak policie, tak právě – opět – Kalouskova ministerstva Finančně analytický útvar (FAÚ) a Generální finanční ředitelství (GFŘ) horečnatě zabývají důkazným podezřením krácením daně (v astronomické výši 180 milionů) burzovního spekulanta Karla Janečka. Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze (na kterém, mimochodem, Janeček tak velmi touží vidět paní Bradáčovou, včera již bylo pozdě...a že tam není, vyzývá premiéra Nečase k rezignaci) a byly zahájeny úkony trestního řízení.
Kauza je očividně tak ožehavá a výbušná, že se k ní příslušné úřady odmítají vyjadřovat. “Nemůžeme sdělovat vůbec žádné detaily”, je slyšet ze všech dotyčných případ vyšetřujících stran.
No jak by ne. Jedná se o zcela zásadní precedens. Nejen ve vztahu k podnikání Karla Janečka a jeho dalšího osobního osudu. Průlom tohoto dosavadního tabu by totiž znamenal, že se, a zcela poprávu, zase začne naplňovat žalostná česká státní kasa. (A nikoliv již na úkor nízko a středně příjmových skupin obyvatelstva.) Jeho důsledek, bude-li případ dotažen do spravedlivého konce, by totiž znamenal navrácení těch všech i ostatních vysokoziskových daňových poplatníků zpět do ČR, kteří nám utíkají před řádným placením daní do všelijakých těch daňových rájů, ač podnikají tady a teď. (A to je proti i stávajícím českým zákonům.)
To už je docela “dobrý” důvod pro i některé další (české?) multimilionáře a miliardáře – zbavit se Kalouska (či být tomu nápomocen) a zvrátit směr vývoje.
Co říkáte?
KAPITOLA II
A nyní něco z drobnohledu samotného Janečkova případu. Pár zajímavých souvislostí souznících s výše řečeným.
Ještě v březnu 2012 se nezdálo, že kauza s podnikáním K. Janečka až tak trefí do černého.
Na konci měsíce však dochází ke zcela zásadnímu obratu, dozvídáme se z oficiálních, případ vyšetřujících míst. O to zajímavější, že právě v ten samý moment, právě na konci března, ze dne na den, také Janeček zcela nečekaně odchází z vedení své světoznámé, vlastní pílí a dřinou od píky vybudované firmy RSJ, jak firmu v médiích vždy prezentuje. Na vlastní žádost. Prý chce mít víc času na boj proti korupci, zní jeho sice oficiální, zato zcela nelogická a zarážející odpověď médiím. “Janeček se chce věnovat fondu (rozuměj: NFPK- Nadační fond proti korupci, který Janeček založil a je předsedou jeho správní rady) a dalším obecně prospěšným činnostem”, zní oficiální tvrzení mluvčí RSJ, Moniky Vondrákové, z 23. března.
Karel Janeček v čele RSJ působil od roku 1995 a členem představenstva byl od roku 2006. To všechno koncem března opouští, jak svůj post předsedy představenstva, tak generálního ředitele. Přitom právě na osobní práci a systematické, stálé angažovanosti K. Janečka je jeho firma a její úspěšnost zcela strategicky závislá. Nepotřebuje se tedy spíše plně a urgentně soustředit na něco zcela jiného - je tím pravým důvodem? (Srov. výše i dále.)
V prvních dubnových dnech 2012 na tiskové konferenci Janečkova protikorupčního fondu ohledně kauzy Drábkova informačního systému na vyplácení dávek Janeček zoufale do kamer – zcela mimo dané téma - vyzývá veřejnost k aktivní pomoci a podpoře, nebo jinak vyšetřující (dle něj prý “uplacená”) policie je schopná mu vypnout počítače v RSJ, sténá. Na kterých je ovšem jeho podnikání zcela závislé. (“Uplacená policie naběhne a zabaví nám počítače a bude rušit byznys,” vyhrožuje Janeček mezinárodní ostudou.) A případ má mít v rukou, dle jeho vyjádření tamtéž, přímo tehdy ještě pražský vrchní státní zástupce Rampula, stěžuje si do kamer.
A tak, světe, div se, za pár dní nato přichází na Kalouska (jehož ministerstvo a jeho orgány poslední měsíce tvrdě jdou proti Janečkově úniku daní, jak již uvedeno výše) první rázný mediální útok – právě - od člena správní rady Janečkova fondu, Radima Jančury.
(A ten pokračuje dodnes.)
Tím to ale nekončí. Oficiální důvod Janečkova odchodu z RSJ - tedy mít více času na boj proti korupci, plné soustředění se na práci v NFPK a další obecně prospěšné činnosti – je během dvou, tří následných měsíců zcela popřen. “Pak Janeček v současné době není v managementu RSJ aktivní a většinu času věnuje vlastním aktivitám,” zní obrat v odpovědi mluvčí RSJ Vondrákové z července. Už ne tedy proklamovaný Janečkův protikorupční boj, práce v NFPK a obecně prospěšné činnosti? Opravdu ne. Paní Vondráková v tomto mluví pravdu. Janeček se totiž za poslední týdny skutečně stáhl, po RSJ, už i ze svého protikorupčního fondu, viz kupř. červnové Randákovy mediální vlastní výstupy za NFPK v kauze Severočeských uhelných dolů a ČEZ, již bez Janečka. (Nebereme-li za angažmá jeho pouhou fyzickou přítomnost na tiskové konferenci v kauze ČEZ a dvě jím řečené věty tamtéž. Tím to celé končí.) A to nejen mediálně, ale i fakticky, skutečně. Od začátku července se s Janečkem z NFPK stahuje i dosavadní mluvčí jeho fondu, Bob Fliedr, a médiím písemně oficiálně oznamuje, že k 1. červenci již nebude k zastižení na adrese NFPK, ale pouze na osobních stránkách pana Janečka, pro kterého bude od té doby pracovat na jeho soukromých projektech.
Jakých? Třeba oněch sesazovacích?
/Zpráva rozeslaná z Fliedrova pracovního e-mailu: 26.6.2012: “Dobrý den, v souvislosti s mým odchodem z NFPK přestává k 30.6.2012 platit má adresa bob.fliedr@nfpk.cz. Moji agendu přebírá koordinátor a analytik fondu Petr Soukenka. Od 1.7.2012 se budu věnovat práci na vybraných projektech Karla Janečka, k zastižení budu na adrese bob.fliedr@kareljanecek.com, číslo mobilu si ponechávám. Zdraví Bob Fliedr.”
Zajímavé na tom je, že je to skoro již měsíc od té doby, ale navzdory Janečkově přívalové vlně energie a rychlosti zmíněné stránky nevykazují zcela žádnou aktivitu. Ani čárka. Na druhé straně však okolo něj bují vlastní tým, kromě Fliedra je to i jeho osobní tajemník. Další nová funkce. Ale viditelné aktivity: žádné.
O jaké “vybrané projekty” Karla Janečka se to tedy jedná?/
Jak víme i z Janečkova vlastního přiznání, nepodílel by se ostatně Karel Janeček na sesazení vysokého českého politika poprvé. I v poslední výměně pražské koalice jeho nejbližší spolupracovník z fondu, bývalý generál rozvědčík Randák, za jeho vědomí, významně figuroval.
Tu závěrečnou odpověď si však utvořme již sami: Zda existují důvody, dle výše popsaného, aby K. Janečkovi mohlo bytostně záležet na okamžitém sesazení ministra financí Kalouska – ve snaze, výměnou za spřízněného ministra na Kalouskovo místo, se kupř. pokusit zásadně zasáhnout do pokračujícího, již tak pokročilého šetření Kalouskovu ministerstvu financí podřízených orgánů (FAÚ, GFŘ), jako i na přímém vlivu na dozorující orgán jeho výbušného případu, což je, jak už výše uvedeno, Vrchní státní zastupitelství v Praze, kde si Karel Janeček zjevně rychle přeje vidět spřízněnou L. Bradáčovou, taktéž již výše řečeno. (Viz červnová hysterická tisková zpráva jeho NFPK v den odvolání Pospíšila, kde Bradáčovou přímo jmenuje. Den poté se dokonce osobně angažuje na demonstraci proti Pospíšilově odvolání na Náměstí míru v Praze. Což je stále o jednom a tom samém.)
Jedná se tedy o oba dva zásadní směry (Kalouskovo ministerstvo a jemu podřízené orgány a Vrchní státní zastupitelství v Praze), odkud pro něj zcela bytostné ohrožení je vedené a přichází.
(A to, vezmeme-li v potaz striktní mlčení k případu z obou těchto směrů, může být krácení daní, ač to samo o sobě závažné, i z hlediska uniklé výše, možná ještě tou lehčí částí příštího obvinění. Uvidíme.)
Náhoda?
Karlu Janečkovi jde zkrátka teď o všechno. A jedině pod tímto zorným úhlem je možné vidět jeho stažení se prakticky ze všeho, co za dvě desítky let svého dosavadního kariérního života vybudoval a nyní svým stažením dává v risk. Všechno – nebo nic. Buď se mu podaří zvrátit pro něj přicházející katastrofu, tu firemní i osobní, za cenu větrné smrště všeho kolem, hlava nehlava, třeba i s nedozírnými společenskými ztrátami a následky té bouře, nebo v opačném případě o to všechno příjde, osobní svobody včetně.
Nechce se mi však být společenským rukojmím. A spolu se mnou tahle země, s osudy deseti milionů lidí.
Proto říkám: pane Kalousku, pane Nečasi, pane Blažku, prosím, ustojte tu přicházející smršť.