Petr Paulczyňski: homepage

Fischer rozdává trafiky

Italská bláznivá komedie o účetním Fantozzim "Maléry pana účetního" má hodně blízko k našemu vrchnímu účetnímu, Janu Fischerovi. I on působí dosti komicky, pokud si člověk neuvědomí, že je ministrem financí.

"Já se neschovávám, já se přece ale vůbec neschovávám, já se před nikým nebudu schovávat. Nebudu před vámi nic tajit, ukrývat, nikam nebudu uhýbat, nikam nebudu mizet," pronášel Jan Fischer v nejhorším předvolebním klipu při jeho prezidentské kandidatuře.

Půl roku se schovával před svými věřiteli. Ne tedy doslovně, ale stále posouval termín splacení nasekaných dluhů a zoufale sháněl někoho, kdo za něj zaplatí prošustrované miliony. Několikrát oznámil, že už někoho na zaplacení svého maléru má, ale vždy se ukázalo, že to není skutečnost.

Teprve v momentě, kdy bylo prakticky jasné, že obsadí post ministra financí, roztrhl se se sponzory pytel. Někteří dokonce tak spěchali, aby nedošlo k prodlení, že vkládali na Fischerův účet miliony v hotovosti na pokladně, což je v rozporu se zákonem o praní špinavých peněz.

Jan Fischer zázračně zbohatl během čtyř pracovních dnů, přičemž existují velice vážné pochybnosti o původu minimálně jednomu daru. Je zajímavé, že onen problematický dar přišel od Fischerova zaměstnavatele, který shodou náhod usiluje o miliardový kšeft se státem.

Jana Fischera prý nezajímá o jaké peníze jde, hlavně, že je dostal. Takže pokud by šlo například o peníze z organizovaného zločinu, z prodeje drog či obchodem s bílým masem, bylo by to Janu Fischerovi jedno, on přeci nebude zkoumat původ peněz, když je tak zoufale potřebuje.

"Nebudu před vámi nic tajit, ukrývat, nikam nebudu uhýbat," říkal Jan Fischer. A tak při tiskovce po jeho jmenování ministrem financí zakázal novinářům ptát se na náhlé objevení se sponzorů a zaplacení jeho dluhů. Jenže Jan Fischer by měl vysvětlovat, a to hodně.

A co je horší? Premiér Rusnok, který má de facto odpovědnost za celou Zemanovu vládu, nežádá po svém ministru vysvětlení náhlého zbohatnutí. "Pro mě je ta věc jasná. Pro mě Jan Fischer vyřešil svoje de facto osobní problémy spojené se svojí prezidentskou kampaní. Instaloval jsem ho do vlády proto, že ho považuji za člověka odborně i manažersky schopného tak složitý resort řídit," řekl médiím.

Předtím Jiří Rusnok prohlásil v rozhlase, že vychází z toho, že Janu Fischerovi věří a na základě tohoto přesvědčení mu věří. To je tedy logika. Tohle přeci není o víře, ale o tom, že taková věc hází podivné světlo na celou vládu, kterou on vede.

Pokud premiéra nezajímají trable a maléry jeho ministrů, pak tento člověk není na svém místě. On je ten, kdo si vybírá svůj tým a pokud se ukáže jeden článek, který ohrožuje celý tým, musí tento článek nahradit jiným. Premiér tedy nehodlá mít zodpovědnost za svůj tým.

Vláda byla jmenována před pěti dny. Ještě žádný ministr se nestačil pořádně rozkoukat, ale Jan Fischer začal okamžitě dělat personální čistky. Po dvou dnech ve funkci vyhodil z funkce letitého náměstka pro mezinárodní vztahy a finanční politiku Tomáše Zídka a na jeho post dosadil jeho podřízenou Evu Anderovou.

Té hrozil v loňském roce vyhazov z ministerstva, když se provalilo, že se bez vědomí nadřízených politicky angažuje v prezidentské kampani tím, že byla ve volebním štábu Jana Fischera a radila mu. Zídek prý tehdy Miroslava Kalouska uprosil, aby Anderovou nepropouštěl.

Nevím, jaké jsou interní předpisy na ministerstvu financí, nicméně je možné, že oznamovací povinnost vůči zaměstnavateli prostřednictvím nadřízeného tam je. Jan Fischer tedy odměnil svou spolupracovnici z volebního týmu. Podle měřítek státního zástupce Ivo Ištvana je korupcí vše, na co někdo nemá nárok.

V tomto případě tedy byla pracovnice ministerstva odměněna za svou činnost pro Jana Fischera nenárokovým postem ve státní správě a tedy podle Ivo Ištvana je takové jednání nepochybně korupční. Fischer i Anderová by se měli začít strachovat, kdy je přijdou nějací zakuklenci zatknout.

Exministr Kalousek vyhazov Zídka a jmenování Anderové zkritizoval. Jan Fischer mu odpověděl, že Kalouskovi ministerstvo financí nepatří. To má nepochybně pravdu, ale ono nepatří ani Janu Fischerovi, který se pustil do čistek a trafik pro své zasloužilé bez ohledu na to, že za tři týdny se s velkou pravděpodobností bude poroučet on.

Jan Fischer totiž oslovil i dalšího spolupracovníka z volebního štábu Martina Hakaufa s nabídkou práce v blízkosti Jana Fischera a ten si nabídku rozmýšlí. Na financích byl viděn i exministr Gustav Slamečka, přítel Fischerova volebního štábu Jana Nováka.

Ano, bývá smutným zvykem, že si s sebou noví ministři přivádějí své lidi, ale poté, co jsme byli v přímém přenosu svědky velice podivného splacení Fischerových dluhů, nabízí se přímo zkorumpování on line, jsme nyní svědky rozdávání trafik, které jsou podle nejnovějších kroků státních zástupců označeny za korupci.

Náš hlavní účetní jde, zdá se, z maléru do maléru. Proti Janu Fischerovi se postavily už všechny parlamentní strany, ale tento "splachovací" muž zakazuje médiím, aby se ho na něco nevhodného ptaly. Počíná si na ministerstvu jako neomezený vládce a na adresu svého předchůdce vyřkl větu:

"Po seznámení s fungováním úřadu bude v následujících dnech a týdnech zřejmé, jakým hospodářem pan Kalousek ve skutečnosti byl." V situaci, kdy kauza trafikantů je založena pouze na právní konstrukci a nikoli faktech, kdy státní zastupitelství v zabavených dokumentech a počítačích hledá důkazy pro svou konstrukci, lze vnímat Fischerova slova jako skrytou výhružku.

Jan Fischer je hodně blbý program a Fantuzzi by se na něm nezdržel déle než zlomek vteřiny. Především celá záležitost vypovídá o charakteru Jana Fischera, který se jeví býti nevábným. Pro post všechno, odměňování věrných a postoj, že má ministerstvo předplacené až do smrti... Čím dříve bude tento člověk mimo politiku, kde způsobil jen mnohamiliardové škody, tím lépe.

http://polanecky.blog.idnes.cz/c/351974/Fischer-rozdava-trafiky.html

 


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2576x, známka: 2.8
Kategorie: Komentáře odjinud
online: 33
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist