Petr Paulczyňski: homepage

Zrušení víz do USA - není to zase bouda?

Každý kdo si vyřizoval vízum mi dá za pravdu, že něco tak šíleně ponižujícího se na žádném úřadě nedá prožít. Navíc je to zdlouhavé a neuvěřitelně drahé. Každý desátý Čech se prý navíc úředníkovi na ambasádě nelíbí a vízum mu bez náhrady odmítne.

Mohu potvrdit, že po mně chtěli doklady, které vůbec nebyly deklarovány. Ale prý se to  možná už od příštího roku změní.
Mezi nepříjemnosti spojené s vízovou povinností patří telefonát na americkou ambasádu, který stojí dvaačtyřicet korun za minutu, nebo nutnost sehnat si v USA nějakého „kamaráda“, aby mu dal u amerických úředníků dobré reference. Ale především – dva a půl tisíce korun, které musí každý za žádost o americké vízum zaplatit, je hodně nejistá investice.

Cestovat do Ameriky by mělo být už od příštího roku snazší než kdy dřív, přesto bude i po zrušení víz čekat na Čechy při cestě za oceán řada administrativních překážek. Jak tedy bude vaše cesta do USA po zrušení vízové povinnosti vypadat?

A jak to tedy bude?
I když se zruší vízová povinnost, nebude stačit jen pas . Američané totiž nejspíš zavedou stejný systém, jaký už několik let využívá Austrálie. Před cestou tam musí každý vyplnit přihlášku na internetu a zaplatit kreditní kartou dvacetidolarový poplatek. Celá procedura trvá jen pár minut a systém odpoví během několika sekund ano či ne. Pokud nebudete zapsaný v databázi jako nežádoucí osoba, nejspíš vás nečekají potíže. Američtí úředníci však musí vyřešit ještě další oříšek – oproti USA totiž není placení kreditní kartou přes internet v Česku nijak běžné.

Tuto zdánlivě pozitivní zprávu břitce okomentoval Miroslav Macek :

A tak nám Spojené státy prý do dvou let zruší víza. Vlastně ne tak docela: namísto víz vyplníte za poplatek elektronický formulář a počítač vám pak řekne, zda do USA smíte nebo ne. Takže víza zůstanou, jen se tak nebudou jmenovat a vyřizování půjde zásluhou computerizace rychleji...Ach jo.


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2086x, známka: 2.9
Kategorie: Nalezeno v tisku
online: 53
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist