Petr Paulczyňski: homepage

Snížit daně, to by mohlo zafungovat

Premiér Topolánek připravuje plán proti hospodářské recesi. Částečné rysy tohoto plánu byly publikovány 2. ledna 2009, stejně jako zpráva o definitivním schodku státního rozpočtu za rok 2008.

Ten činil 19,4 miliardy Kč, což je mnohem méně než plánovaný schodek 71,3 miliardy.

Obě zprávy spolu souvisí. Rozpočtová politika je totiž jednou z cest, jak povzbudit uvadající ekonomiku k vyšší výkonnosti. Lepší než plánovaný výsledek za rok 2008 uvolňuje vládě ruce v průběhu roku 2009.

Topolánkův plán má zahrnovat zvýšení veřejných výdajů: podporu malých a středních podniků, podporu exportérů, investice do infrastruktury a tak dále. Další částí plánu má být snížení daní, zejména z příjmu právnických osob. „Myslím, že lidé mají největší obavy ze ztráty zaměstnání, a že je proto potřeba podpořit právě firmy,“ uvádí Topolánek.

Plán v zásadě pracuje se dvěma variantami stimulační rozpočtové politiky: se zvyšováním vládních výdajů a se snižováním daní. Ekonomové se již dlouho přou, který z těchto přístupů je účinnější. Věhlasný John Maynard Keynes ve 30. letech teoreticky odvodil, že účinnější by mělo být zvyšování veřejných výdajů. Tato teorie stála u počátku vlny prudkého zvyšování daní a výdajů současně.

S odstupem času je zřejmé, že tato Keynesova teorie v praxi nefungovala. Zvýšené daně nedokázaly financovat rostoucí vládní výdaje. Důsledkem bylo hluboké zadlužení většiny vyspělých i rozvojových zemí. Modernější výzkumy ukazují, že takzvaný multiplikátor veřejných výdajů je v praxi roven nule. Výsledek: zvýšené vládní výdaje nemají z hlediska řešení hospodářské recese smysl.

Snižování daní funguje lépe. Nedávné empirické výzkumy řady ekonomů (Blanchard, Perotti, Mountford, Uhlig, manželé Romerovi) ukázaly, že změny daňových sazeb mají velký význam.

Dřívější analýzy byly zatíženy metodickými chybami. Vyplýval z nich mylný (a proti elementárnímu rozumu jdoucí) závěr, že tempo hospodářského růstu téměř nereaguje na výši daňové zátěže. Keynes a jeho učebnicové poučky, jakkoli jsou z hlediska dějin ekonomických teorií významné, jsou v roce 2009 prostě passé.

Velkým příznivcem snižování daní z příjmu je i profesor Jan Švejnar. V rozhovoru pro lednové číslo časopisu Finanční magazín uvedl: „Mohli bychom se zamyslet nad přeorientováním daňové soustavy, abychom podstatně odlehčili podnikům v daních a stimulovali je tak k investování. Abychom například podstatně snížili, ne-li zrušili daně a odvody z mezd. Česká pracovní síla by se tak stala atraktivnější a levnější (…) krátkodobě by se zvýšil rozpočtový schodek, částečně by ho však kompenzovaly daňové příjmy z jiných oblastí. Příhodná by byla například spotřební daň nebo zvýšení daní v realitním sektoru.

Tato Švejnarova slova zní neobyčejně radikálně. Nicméně v období, kdy investoři a podniky celosvětově šetří na nákladech, je třeba vzít v úvahu, že daně patří mezi největší výdajové položky. Platí to jak pro přímé daně, tak pro různá povinná „pojištění“. Zkušenosti českého ministerstva financí navíc soustavně vypovídají o tom, že snižování sazeb daní z příjmu nebývá doprovázeno adekvátním propadem daňového inkasa. Podíl daní z příjmu firem na hrubém domácím produktu byl v roce 2008 vyšší než v dřívějších letech, kdy byly daňové sazby podstatně vyšší. Snižování daní se tedy v českém prostředí empiricky osvědčuje již delší dobu, a to v různých fázích hospodářského cyklu.

Topolánkův plán je mnohem inteligentnější než návrh ČSSD na snížení DPH u potravin - v zemi, kde je obezitou postiženo asi 25 procent žen, 22 procent mužů a nadváha obecně představuje potíž pro více než 50 procent populace středního věku. Tento problém je bohužel trvalejšího rázu než recese.

***

Topolánkův plán je mnohem inteligentnější než návrh ČSSD na snížení DPH u potravin - v zemi, kde je obezitou postiženo asi 25 procent žen a 22 procent mužů.

Autor je ekonom


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2565x, známka: 2.9
Kategorie: Nalezeno v tisku
online: 27
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist