Petr Paulczyňski: homepage

Kontrolní kontrola I. (základy)

Známý ekonom a hvězda pokleslých televizních debat Ševčík byl nachytán, jak jede po dálnici rychlostí 178 km/h.

Nehodlám v tomto článku rozebírat morální hledisko Ševčikova domnělého přestupku, to je jeho problém. Nezaznamenal jsem nikde zprávy o tom, že by Ševčík někoho ohrožoval. Ing. Ševčík je dospělý, vzdělaný, nebezpečí si uvědomuje, navíc jako liberál jistě pochopil, že odpovědnost za bezpečnostní aspekty své dopravy přebírá výlučně on a k tomu, aby mohl tuto odpovědnost naplnit, potřebuje mít odpovídající prostor pro své svobodné jednání, a volba rychlosti jízdy k tomu nevyhnutelně patří. Ševčík tedy usoudil, že jízda rychlostí 178km/h je pro něj i pro okolí bezpečná a víc mi nepřísluší to komentovat, protože nejsem policajt.

Mimochodem, nikdo mě nepřesvědčí, že je policistů málo. Shodou okolností padly v posledních dnech v médiích dva zajímavé údaje. Velký požár v Otrokovicích hasilo 100 hasičů. Takovej velkej požár. Ten průser s tím. Utkvěly mi v paměti záběry na muže na žebříku, který stříkal do obrovského moře plamenů vodu. Vypadalo to, jako když letící komár čurá. V souvislosti s Diamond Race bylo v akci rovněž 100 policistů. Když má vedení policie takové rezervy, že může nasadit do akce 100 mužů s technikou jen kvůli tomu, že si pár snobů chce zajezdit, pak je jich nejen moc, je jich kurevsky moc. Kdyby jich desetinu propustili, vůbec nikdo by to nepoznal.

Co však je třeba v souvislosti s Ševčíkovým deliktem zmínit, je deficit některých řidičů v jednání s policejní hlídkou. Dovedu pochopit, že někoho nasere zubař, manželka, děti, tchyně, pingl, malíř pokojů. To se nás vždy nějak týká. Ale dopravní policajt? Proč si trhat játra kvůli člověku, který nenajde ani tolik cti v sobě, aby si našel pořádnou práci, a našel smysl života v buzerování druhých?

Zásada číslo 1:

S policajty se nebavíme.
 

Někdy asi před dvěma lety jsem přešel na nový model komunikace s policií. Přestal jsem se s nimi bavit úplně. Předtím jsem se zmohl na nějaké neurčité "ano", a "ne", případně "to si budete muset zjistit", a měl jsem je na banánu. Pak přišel jeden kamarád a prohlásil - já se s nimi nebavím vůbec. Jeho jednání mělo určitý zákonný základ. Když chce policajt něco slyšet, jedná se podání vysvětlení, to má nějaké zákonné náležitosti a výsledkem je, že se s policajtem nemusíte bavit, řečí zákona, odepřít podání vysvětlení. Tím je nastaven minimální rámec komunikace s poskokem aparátu. Zkusil jsem to a fungovalo to skvěle. Trvání policejních kontrol se výrazně zkrátilo.

Nemluvit s někým je to nejhorší, co mu můžeme v mezilidské komunikaci provést. Vyvoláme tím v něm obrovskou nejistotu. Situace, kdy řidič drzý nebo naopak devótní, policisté umějí řešit. Situaci, kdy ksindl občanskej nemluví, nedovedou zpravidla vůbec uchopit. Navíc, když se policajt na něco ptá, činí tak zpravidla proto, aby získanou informaci použil ve svůj prospěch a v neprospěch občana. Například otázku "Pane řidiči, pil jste alkohol před jízdou?" by většina z nás pokládala za neškodný konverzační rozmar a někteří naivní jedinci na ní dokonce odpoví něco v duchu "ale jo, pane strážmistr, skleničku pivíčka po obědě si dá každej ne", nicméně v případě kladné odpovědi jedná se o důkaz, jehož váha je stejná jako pozitivní zkouška alkoholu fdechu.

Jiná oblíbená situace: otázka "máte v autě ty náhradní žárovky?" Je vznášena bezpochyby jen proto, aby vás v případě negativní odpovědi mohli obvinit, že provozujete vozidlo s neúplnou výbavou.  Ať si to nějak zjistí sami, když chtějí rozdávat pokuty. Nač jim pomáhat.

Takové chování má ještě jeden rozměr. Co vlastně chceme? Chceme motivovaného policistu, který obtěžuje slušné lidi? Chceme, aby policie dětinsky číhala v maskáčích ve stoce s radarem? Rozšířit demotivaci v policejním sboru je správné a bude to správné, dokud policie nepřehodnotí svůj přístup. Dopravní policista si zatím nezaslouží, abychom se k němu chovali vstřícně. Nemám rád ty řeči "my jen děláme svoji práci". Je sice pravda, že to také nemají lehké a že musejí poslouchat hloupé příkazy hloupých zkorumpovaných nadřízených, ale nikdo je přece nenutil dělat policajty. Mohli léčit lidi, učit děti, bavit obecenstvo, vyrábět hračky - a místo toho stojí u silnicie a prudí.

Takže - proč si přidělávat starosti a vyrábět důkazy proti sobě? Nic. Nasrat.

Zásada číslo 2:

Nic neřešíme na místě.

 
Informujte policistu, že přestupek nebudete na místě projednávat a trváte na postoupení do správního řízení.  Je to vaše právo. Vůbec o tom s policií nediskutujte. Policista připraví dokument zvaný Záznam o přestupku, napište do něj, že s přestupkem nesouhlasíte, zbytek volného prostoru na papíru přeškrtněte (aby tam nemohli např. dopsat neexistující svědky) a dole podepište ("nesouhlasit s přestupkem" je nesmyslná věta, ale v danou chvíli, zpravidla ve stresu a v napjaté atmosféře, nemá cenu pouštět se do nějakých právních rozborů, na to nakonec přestupák nemá vhodný formát).

Zaplatit pokutu na místě má význam jen tehdy, je-li pokuta tak nízká, že cokoli jiného je dražší, a nejsou za to body.

Pozor! Vzít si od policajta složenku (tzv. BPNN) je to samé jako zaplatit pokutu na místě cash. Proti přestupku "vyřešenému na místě" pokutou nebo složenkou se prakticky nejde odvolat, i kdybyste měli stokrát pravdu. Nevím o nikom, kdo by to vyhrál, a to jsem díky skoro 10 letům provozování D-F už dostal k nahlédnutí ledacos.

Poměrně často si, ke své škodě, uvědomuji význam pojmu "schodová moudrost". Stává se mi, že cestou z nějaké porady mě až na schodech napadají věci, které jsem měl říci, abych obhájil svoji práci, svoje lidi nebo sám sebe. Bohužel mě nenapadly v té pravé chvíli. Správná myšlenka ve správnou chvíli je velký dar a spadne z nebe jen občas. Nedá se spoléhat na to, že se tak stane zrovna v okamžiku, kdy strážmistr Ohon musí zaznamenat počet přestupků, který mu jeho nadřízení stanovili.

To, že policista pořídí nějakou fotku nebo záznam, ještě automaticky neznamená, že byl spáchán přestupek a může být vyměřena pokuta. To se děje jen v představách různých Humlů, Morozů, Bártů a jiných absolventů policajtské Sorbonny. Je třeba nesporně doložit, co bylo spácháno, kdo to spáchal, kde to spáchal a podle některých rozhodnutí také, komu to uškodilo. Při nejednoznačnosti dopravního značení a celkovém stavu důkazních metod používaných PČR, nehledě na kvalitu českých právních norem, jsou mnohá rozhodnutí PČR na vodě.

Některé přestupky se musejí projednat ve správním řízení ze zákona. Pokud ale odmítnete řešit přestupek pokutou na místě, například jste přesvědčen, že přestupek není dostatečně prokázán nebo důkazy nebyly získány zákonnou cestou, je povinností policie pokračovat v šetření a přestupek poté správnímu orgánu předat k projednání. V případě neúspěchu hradí sice řidič náklady na správní řízení, typicky 1000 Kč, získává však čas a možnost opatřit si právní pomoc nutnou na to, aby důkazy shromážděné PČR napadl.

Neřešit přestupky na místě má i další důvod. Pro některé lidi znamená komunikace s policií stres. Jindy se policisté snaží stres vyvolat nebo řidiče zmást nepravdivými sděleními. Tím se automaticky dostává řidič do situace, kdy o tak často zmiňované "rovnosti zbraní" nemůže být vůbec řeč. Setkal jsem se s případy, kdy policisté zcela na hulváta sdělovali řidiči, že ho "viděli, jak přejel plnou čáru" a že "si to vzájemně dosvědčí", jeden otrapa mě ve své felicii kdysi pronásledoval až domů, aby mi sdělil, že jsem jel na červenou a že si "sežene kolegu, který to dosvědčí" (bylo to krátce poté, co jsem v ulici B. Němcové hrubě urazil dětičky z nedaleké ZŠ Grünwaldova, které pod vedením policie rozdávaly hodným řidičům jablíčka a zlým citróny. To mě našláplo, vyletěl jsem z auta a řekl, co si o tom myslím. Teď už jsou to velký haranti a doufám, že si z mých slov něco odnesli.) Policisté zcela běžně řidiči lžou o tom, že přestupek je nebodovaný, aby se řidič nebránil zaplatit na místě, nebo se snaží apelovat na jeho "lepší" já.

Chcete hrát fair play a postavit se k přestupku "čelem"? Ok, tak vězte, že policajti jsou všech zmrdů futrál a přísloví "čin čertu dobře, peklem se ti odvděčí" na ně pasuje jak prdel na hrnec.

Doufám, že vám, čtenářům D-F, tyto řádky budou kupomoci, až se dostanete do stejné situace, jako pan Ševčík. Pokud chcete více a komplexněji, čtěte zde

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010091201
 
 


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1825x, známka: 3
Kategorie: Komentáře odjinud
online: 23
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist