Tak jsem dnes zaznamenal zprávu, že se EU nelíbí ruský uran a hrozí nám zavřením Dukovan. Už vidím, jak se tetelí blahem Jihočeské matky a podobná Grínpic individua. O rakouských magorech jak je svého času nazvalo spící kníže nemluvě.
Normovači ohybu banánu , přímosti okurek a zakazovači žárovek si našli nový cíl. Prý ČEZ v této elektrárně využívá palivo vyrobené z uranu, který je obohacován v Rusku, tedy mimo území EU. To je údajně v rozporu s evropskou deklarací z Korfu z roku 1994. To, že ČEZ měl smlouvu na dodávky paliva pro elektrárnu Dukovany podepsanou už před vstupem Česka do Evropské unie, která byla s naším vstupem akceptována i ze strany Zásobovací agentury Euratomu ESA, jaksi pozapoměli. Ale to jen tak na okraj. Původně jsem chtěl psát o něčem jiném, byť ze stejného soudku.
Další kauzou nad kterou je třeba si položit otázku, kam má EU jít, je zákon o štítkování domů, neboli certifikace jejich energetické náročnosti. Naštěstí "zloduch" Klaus tento zákon hodil našemu evropsky předposranému parlamentu na hlavu.
Proč mi má nějaký eurohujer nařizovat, abych si za své peníze nechal certifikovat dům a vedle futer si přibít ceduli? Co je nějakýmu ouřadovi po tom jak mám zateplen dům? To je přece můj problém.
Tato hovadina výrazně prodraží výstavbu nejen nových veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů.
Jak napsal prezident když vracel tento zákon zpět PSP: To zatíží rozpočty státu, krajů, obcí i jednotlivých domácností a zvýší též cenu bydlení, ztíží prodej bytů a celkově zatíží trh s nemovitostmi. Protože zákon zakládá veřejnou podporu soukromému sektoru, zejména firem, které budou provádět instalaci vybraných zařízení využívajících "obnovitelné" zdroje energie a také státem požadované audity, na své si přijdou na úkor ostatních pouze obchodníci s technologiemi, které by za běžných podmínek byly neprodejné, a rovněž ti, kteří budou průkazy energetické náročnosti přidělovat a kontrolovat.
V souvislosti s těmito požadavky se v zákoně zavádějí povinné energetické štítky jednotlivých budov, povinnost zpracovat a předložit průkazy energetické náročnosti budov a jednotlivých bytů při jejich prodeji, výstavbě či rekonstrukci a dále povinné kontroly kotlů a rozvodů elektrické energie a klimatizačních systémů, a to každých 5 let. Zákon zavádí také energetické audity a posudky, kvůli nimž vzniknou nové funkce energetických specialistů a tím nová administrativní zátěž uživatelů zákona i státu.
Opravdu si EU a naše slavná sněmovna myslí, že jako majitel domu nevím co je pro mě dobré. Není čistě mou věcí jestli chci utrácet své peníze za energii nebo za nějakou tepelnou izolaci?
Nebo to celé vzniklo jako skvělý byznys pro stovky tepelných auditorů a jiných certifikačních expertů a výrobce či montážníky izolací?
A tak mi nakonec nezbývá, než odpovědět na otázku z nadpisu. Ať jde celá EU laskavě do zadele. I s naším vlezdobruselistickým Parlamentem. A díky za zdravý rozum s nímž Václav Klaus tuto zhovadilost shodil se stolu.