Ištvan by měl rezignovat
Žalobce Ivo Ištvan schytal těžký direkt od Nejvyššího soudu, když ten rozhodl o zastavení stíhání tria exposlanců - trafikantů.
Celý měsíc nám olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan slibuje "bombu" a sebevědomě hází úsměvy na všechny strany, jak se mu podařilo odhalit korupci, která byla "vedlejším produktem" honu na lobbisty - kmotry Janouška, Rittiga a Hrdličku.
Uběhl měsíc, "vedlejší produkty" jej strávili ve vazební věznici a ohledně "hlavního produktu" se nic neděje. Lobbisty nikdo nevyslechl, z ničeho neobžaloval, zatímco zmínění kmotři si klidně užívali dovolené na jachtách. Poněkud podivný přístup pana Ištvana a spol.
Monstrakce, při níž bylo nasazeno okolo čtyř set policistů a zabaveny miliony v hotovosti a kilogramy zlata končí fiaskem. Ani po měsíci vůbec není jasné, komu že to ony miliony a zlato patřilo, údajně by vše mělo patřit Janouškovi, a jediné, co Ištvanovi zbylo v ruce je případ příliš aktivní milenky.
Pokud by nedošlo v jejím případě ke zneužití vojenského zpravodajství, pak by to byla doslova tuctová nedůležitá záležitost. Zde se musím pozastavit nad zjevným nedostatkem inteligence velení vojenského zpravodajství, protože nechat se úkolovat sekretářkou, byť je to sekretářka premiéra, je silně na pováženou.
Od samého počátku tvrdím, že politické trafiky jsou nemorálním, nikoli však trestným činem. Pokud by trafika byla v tomto případě odsouzena, stali bychom se světovým unikátem, protože doposud na celém světe neexistuje precedens, že by byli politici soudně potrestáni za trafiky.
Trafiky se nám právem můžou nelíbit, nic to ale nezmění na tom, že nemorálnost, byť sebevětší, nerovná se automaticky trestný čin. Vím, že spousta veřejnosti už dopředu rozhodla o vině a nemálo diskutérů spílá nyní Nejvyššímu soudu a obviňuje jej ze zkorumpovanosti od ODS.
Není to nijak překvapivé. Lidé rádi dělají rychlé soudy a mají jasno o vině ještě dříve, než se cokoli stačí projednat. Lidé rádi křičí "korupce", mají za nejzkorumpovanější právě politiky, ty samé, které si třeba před pouhými čtrnácti dny sami zvolí.
Nejčastěji se uplácí u lékaře a na úřadech, přičemž osobní kontakt s korupcí přiznává 15% oslovených lidí. Ale zpět k případu trafikantů. Nejvyšší soud rozhodl, že je stíhání exposlanců nepřípustné, kvůli jejich tehdejší poslanecké imunitě.
Imunita se vztahuje na projevy v komoře parlamentu či jejích orgánech, přičemž Nejvyšší soud uznal imunitu nejenom na činěné prohlášení na plénu či ve výboru nebo komisi, ale také na postoj vyjádřený na poslaneckém klubu, respektive v rozhovoru mezi členy parlamentu mezi sebou.
Co Nejvyšší soud chápe pod imunitně chráněným projevem? "Za takový projev je v daném případě namístě pokládat i (v daných souvislostech a s ohledem na dosud učiněná skutková zjištění) jednání obviněného, pokud tento v rámci výkonu svého poslaneckého mandátu odmítl vyjádřit svůj souhlas s přijetím označených (daňových) zákonů. Stejně tak lze označit za výkon jeho poslaneckého oprávnění i jeho další postoj, pokud se vzdal svého poslaneckého mandátu proto, aby umožnil pokračování vlády, která s přijetím uvedených zákonů spojila hlasování o vyjádření důvěry v ní. Projev učiněný poslancem (s ohledem na již uvedené) v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky tak nelze zakomponovat, jako jeden ze znaků skutkové podstaty trestného činu, jehož se měl dopustit."
Jinými slovy, rozhodnutí poslance hlasovat či složit mandát je chráněno imunitou. Pokud tak učinil výměnou za trafiku, může být taková úvaha zkoumána orgány činnými v trestním řízení, ale skutek je nutno posuzovat v jednom celku. Zásadní kroky byly učiněny na půdě Poslanecké sněmovny, takže jde o politický krok - obchod, a ten je imunitně chráněn.
To vše musel Ivo Ištvan vědět dopředu. Celá monstrakce končí těžkou blamáží a direktem žalobci. Pokud by se to stalo v nějakém jiném případě, pak by se to dalo vcelku přejít jako chyba na straně státního zastupitelství, jenže tady kvůli ambicím Ivo Ištvana stát se českým Cattanim jsou následky nedozírné.
Několik protiprávně zadržených a měsíc držených ve vazbě. Pád legitimní vlády a její nahrazení vládou nelegitimní a sestavovanou proti vůli Sněmovny a všech parlamentních stran, tvořenou přáteli Miloše Zemana.
Ištvanova právní konstrukce se sesypala jako domeček z karet. Trestný čin korupce to být nemohl, protože poslanci jsou chráněni imunitou na "projevy", přičemž projevem je i složení mandátu. Ištvan si brousil zuby na premiéra a teď, pokud je čestný muž, zbývá mu jediné. Poslat svému nadřízenému svou rezignaci.
http://polanecky.blog.idnes.cz/c/352365/Istvan-by-mel-rezignovat.html