Petr Paulczyňski: homepage

Jaké chci Brno? Přátelské k dětem

Napsala v MFD zastupitelka za Zelené paní Dubská v rámci série článků o Budoucnosti Brna.   Po dočtení jsem musel zamáčknout slzu. Když jsem se sebral a pročetl si to podruhé, shledal jsem, že z dosavadních přispěvatelů žádný nepřišel na to, jaké je to Brno vlastně zaostalé a zabedněné, že teprve Zelení ho mohou přivést na výsluní. Brno smrdící auty, bez zeleně, obchodů, utlačující menšiny.

No posuďte sami. Máme zaostalé školy, málo zeleně, město musí stavět byty, mladí se bojí založit rodinu, místo zastupitelstva budeme vládnout referendy, přestanou se budovat satelitní městečka, vyženou se auta, bude se jezdit jen na kolech, zbylá auta budou jezdit asi na kravince, všude ve štatlu nám Zelení vybudují atraktivní obchody, zahrádkáři pustí veřejnost do svých království. Věřili byste tomu? Takhle vidí naše město zastupitelka za Zelené Podle mně žije někde jinde než já, i když samozřejmě co zlepšovat je.

A nyní uvedený článek"
Co to znamená, když je město možno označit jako přátelské k dětem?
Je to město, které není pro děti nebezpečné a mohou se po něm pohybovat bez obav, kde mají dostatek bezpečného prostoru pro své hry. Kde je postaráno o jejich zdravý vývoj, protože je v něm mnoho zeleně a čistého vzduchu. Kde školy fungují tak, aby se v nich dětem líbilo a každé z nich pro sebe našlo tu správnou školu, ať má jakýkoliv problém.

Je to město, kde se dobře žije i mládeži, protože má dostatek možností, jak trávit smysluplně svůj volný čas, může studovat na všech typech škol a po studiu může ve svém městě setrvat, protože si najde dobře placenou a své nové kvalifikaci odpovídající práci. Kromě toho má možnost se bez problémů osamostatnit i co se týče bydlení, protože město má širokou nabídku bytů pro všechny sociální vrstvy, a nemusí se tak obávat založit si novou rodinu.

Je to město, kde se dobře žije i jejich rodičům, protože mají možnost podílet se na rozvoji města, jelikož město každou svou plánovanou důležitou investici a rozhodnutí konzultuje se svými občany pomocí referenda nebo veřejné ankety. Mají tak pocit, že žijí ve městě, kterému záleží na jeho občanech.

Je to město, kde se žije dobře i jejich prarodičům a hendikepovaným lidem, protože většina opatření týkajících se snadného pohybu dětí je prospěšná i pro ně.

Je to město, kde se dobře žije i menšinám, protože i na jejich děti město myslí tak, že nemají problémy se v budoucnu začlenit do většinové společnosti, studovat a najít si práci. Takže shrnuto podtrženo, v takovém městě se žije dobře všem.
Města přátelská k dětem mají totiž nejvyšší kvalitu života, v takovém městě se lidem dobře bydlí a nemají důvod z něj odcházet jinam.

A to je asi dnes ten hlavní důvod, proč být přátelský k dětem.

Většina měst v současné době řeší odliv svých občanů do okolních vesnic a nově vzniklých a vznikajících suburbií. Když se lidí, kteří se rozhodli odstěhovat, zeptáte na důvod jejich rozhodnutí, řeknou vám většinou to stejné – kvůli dětem, čistému vzduchu a klidu. To, že někdy svého rozhodnutí následně litují, protože nové bydliště jim zkomplikovalo život a jejich způsob života stále svázaný s městem je pak poněkud nomádský, není tématem mého dnešního zamyšlení.

Takže když si představím, že Brno se rozhodne takovým městem přátelským k dětem stát, jak by mohlo vypadat za dvacet let?

Městská hromadná doprava a cyklistická doprava bude upřednostněna před automobilovou individuální dopravou, velké procento lidí bude jezdit na kole i do práce, protože všechny silnice a cesty budou upraveny pro cyklisty.

Parkování bude ve městě velmi dobře organizované nejen pro auta, která nebudou parkovat na povrchu, ale v parkovacích domech. Na povrchu budou pouze „parkoviště“ pro cyklisty. Hromadná doprava bude natolik komfortní a bez problémů dosažitelná, že nebude ani důvod po městě autem jezdit.

Všechny dopravní prostředky budou pouze na pohon neškodící přírodě, takže i vzduch bude čistý a bez prachu.

Město na základě komplexního programu obnoví městské centrum natolik, že v něm bude dostatek prostoru pro trávení volného času i s dětmi. Parkovat v něm budou pouze kola, všude budou atraktivní obchody i obchody se širokou nabídkou ekologických produktů z našeho kraje, veřejná prostranství budou natolik atraktivní a bezpečná, že bude radost na nich setrvat díky velké nabídce kulturních a volnočasových aktivit.

Ve městě bude mnohem více zeleně, zejména kolem řek, kde budou vytvořeny biokoridory, takže nebudeme muset za pobytem v čisté zeleni jezdit mimo město.

Brno bude mít širokou nabídku sportovišť pro zájmové sporty a pro sportování celých rodin. Přehrada bude opět čistá, ale i v zimě si budeme moci zaplavat bez tlačenic. Všude budou cyklistické a pěší trasy.

Město také vytvoří prostor pro mládež a její specifické trávení volného času, bude se cíleně věnovat těm pubescentům, kteří by jinak sklouzli k drobné kriminalitě.

Město bude mít širokou nabídku škol všech typů a školy – zejména základní – budou vytvořeny komunitním způsobem a stanou se tak přirozeným centrem pro občany ve svém okolí, takže se rodiče mnohem více zapojí do školního života svých dětí. Brno bude plné mladých lidí, kterým město nabídne startovací byty pro jejich začátek, spokojených seniorů, kteří budou mít dostatek chytře postavených bytů a zároveň zůstanou stále v centru všeho dění.

Zahrádkářské kolonie budou upraveny tak, aby byly přístupné i široké veřejnosti pro trávení volného času, a budou součástí systému veřejné zeleně, protože zahrádkáři budou vítáni právě při zvelebování dosud zanedbaných ploch.

A nové prostory pro výše zmíněné byty a aktivity město najde právě na plochách, kterým se před dvaceti lety říkalo brownfields a které město natolik zvelebilo, že se staly atraktivními plochami pro život.

Město bude cíleným programem podporovat drobné živnostníky a firmy, zaměřené na moderní technologie a zelenou ekonomiku, protože si před dvaceti lety uvědomilo, že v ní je budoucnost. Veškeré veřejné stavby budou budovány tak, aby byly nízkoenergetické a šetrné k přírodě, s vysokou architektonickou hodnotou. Také budou automaticky stavěny tak, aby byly snadno přístupné hendikepovaným a matkám s dětmi. Takto bude cílena i bytová výstavba, tím pádem bude Brno městem s nejnižší potřebou energetických zdrojů. Dešťovou vodu bude město využívat tak, že pitná voda bude určena pouze k pití. Své odpady bude město téměř stoprocentně recyklovat.

Sci-fi? Ale vůbec ne Že to zní téměř jako sci-fia neuskutečnitelně? Ale vůbec ne, řada měst ve světě je již nyní takovýmito městy budoucnosti, stačí si vyjet směrem na sever, a zjistíte, že mé představy již mnohde fungují a takováto města jsou čistá a plná spokojených občanů všech věkových kategorií. A hlavně takováto města jsou bohatá, protože koneckonců největším bohatstvím každého města jsou jeho občané. Je jen potřeba myslet na budoucnost a změnit způsob myšlení. Pak i Brno bude městem přátelským nejen k dětem.


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1982x, známka: 2.8
Kategorie: Nalezeno v tisku
online: 46
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist