Petr Paulczyňski: homepage

Je třeba zabít Augiáše

Topolánek je v koutě. Jeho oponentům by se hodilo, kdyby ve volbách před kongresem ODS strana pohořela.
Kdo chce porozumět současnému konfliktu uvnitř Občanské demokratické strany, snad aby se stal znalcem řeckého bájesloví.

"Pomozte mi vyčistit ten Augiášův chlév," hřímal premiér a šéf ODS Mirek Topolánek na sjezdu zelených po vypuknutí aféry poslanců Jana Moravy a Vlastimila Tlustého. "Augiášův chlév se musí vyklidit, ale začněme od Augiáše, tedy od Topolánka," kontroval šéfovi vlády minulý pátek pro týdeník Ekonom Tlustý.
Tedy pro pořádek, podle řecké mytologie král Augiáš vlastnil nejkrásnější stádo dobytka v zemi, jenže chlévy a okolní pastviny nebyly nikdy čištěny. Ani být nemohly, protože půda byla pokryta příliš silnou vrstvou zapáchajících kravinců. Až přišel Hérakles neboli Herkules, nejslavnější řecký hrdina a syn vládce bohů Dia, a úkolu vyčistit chlévy i pastviny se chopil výměnou za příslib desetiny Augiášova stáda. Odvedl dvě sousední řeky a otvorem ve zdi je nechal vtéci do chlévů. Voda vyčistila i okolní pastviny a zbohatlý Herkules šel plnit další z desítky úkolů od krále Eurysthea. Některé verze ovšem dodávají, že Herkules krále Augiáše zabil a na oslavu tohoto činu se potom začaly pořádat olympijské hry.
Je Herkulem, čistícím ODS, Topolánek, nebo Tlustý? Pasuje role Augiáše více na expředsedu občanských demokratů Václava Klause, nebo na jeho nástupce Topolánka? Nesídlí král Eurystheus náhodou na Hradčanech? A kdy Pavel Bém uspořádá v Praze olympiádu?

Poslední bitva vzplála
Ať se protagonisté sporu uvnitř největší vládní strany ohánějí sebelépe padnoucím příběhem, faktem je, že zhruba dva měsíce před klíčovým stranickým kongresem a jen měsíc před krajskými a senátními volbami (17. a 18. října) vypukla v ODS horká válka mezi klausovsko-tlustovským a topolánkovským křídlem.
Odstartovala Tlustého vířivkou nastraženou na poslance Moravu a vygradovala minulý víkend ostrým Topolánkovým vyjádřením proti pražskému primátorovi a prvnímu místopředsedovi ODS Pavlu Bémovi. Grémiem a výkonnou radou prosazené dočasně příměří konflikt těžko urovná, vždyť Topolánek s Bémem marně zakopávali válečnou sekeru už po letošní prezidentské volbě.
"Teď chráním sám sebe a ODS před nákazou. Pan prezident Klaus v tom nemá žádnou roli," dušuje se Vlastimil Tlustý s tím, že s hlavou státu o situaci ve straně vůbec nemluvil. Ačkoli Tlustého kolegové z platformy pro dodržování programu ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel už vystoupili z poslaneckého klubu strany, samotný Tlustý zůstává. "Z poslaneckého klubu sám neodejdu," řekl odhodlaně týdeníku Ekonom.
Z toho, že na rozdíl od neratovického exposlance Jana Moravy aktivně usiluje o udržení členství v partaji, je zřejmá Tlustého snaha nést protitopolánkovský prapor až do kongresu, na němž má proběhnout volba nového předsedy a vedení ODS. I kdyby ho z klubu poslanců vyloučili.

Bém a Morava
Na stranu Tlustého ve sporu s Topolánkem se podle očekávání opatrně přidal pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém. "Být volavkou neznamená být vyděračem, morální rozměr hříchu pana Tlustého se nedá srovnávat s morálním rozměrem hříchu pana Moravy," řekl Rádiu Česko.
Tlustý by prý měl rezignovat na poslanecký mandát, ale na zrušení členství v ODS by Bém netrval. A to i navzdory odposlechům zveřejněným MF Dnes, z nichž vyplývá Tlustého úzké napojení na později zastřeleného mafiána Františka Mrázka v době opoziční smlouvy. "Nejděsivější na těchto informacích není pro mě ani tak to, co sdělovací prostředky přináší, ale že je vůbec možné, aby tajné odposlechy specializovaných služeb Policie České republiky měli v rukou novináři," řekl Rádiu Česko Bém.
Naopak hlavním spojencem Topolánka se stal místopředseda ODS Ivan Langer. Tak jako Bém hájí Tlustého, dal Topolánek najevo pochopení pro Langerův hřích. Z policejních odposlechů mafiánské skupiny kolem zastřeleného bosse Františka Mrázka, které publikovala MF Dnes, totiž vyplývá, že Langer při prodeji státní firmy Inženýrské a průmyslové stavby (IPS) v roce 2000 aktivně lobboval za firmu Luďka Sekyry. Ten se na koupi domlouval s Mrázkem a tendr nakonec vyhrál.

Šestileté doutnání
Počátek sváru, který dnes ohrožuje jak výsledky ODS v krajských i senátních volbách, tak existenci pravozelené koalice s lidovci a zelenými, a tím samozřejmě i znovuzvolení Mirka Topolánka do čela strany, se datuje už před šesti lety. Na kongresu ve Františkových Lázních v prosinci 2002 se nástupcem odcházejícího předsedy ODS Klause nečekaně stal do té doby málo známý senátor Topolánek. Říkalo se, že Klausem favorizovaného Petra Nečase porazil podnikatelský "pakt uhlí a ocele".
Nejsilnějším Topolánkovým rivalem ve straně se však už tehdy stal další Klausův oblíbenec Tlustý, který jako šéf klubu vládl poslancům ODS. "Vždy na mě žárlil a neměl mě rád, což se postupně stupňovalo," říká dnes Tlustý o Topolánkovi, ačkoli v létě 2003 zcela popřel fakt, že se ho tehdy Topolánek neúspěšně pokusil sesadit z čela klubu.
Ještě ve volební kampani 2006 Topolánek s Tlustým předstírali jednotu a shodu na programu Modrá šance, všechno prý ale bylo jinak. "Byl to Václav Klaus, který přinesl do ODS koncept rovné daně a já dostal za úkol jako stínový ministr financí to rozpracovat," popisuje Tlustý pro Ekonom. "Vždycky jsem se snažil, aby Topolánek nerozcupoval náš ekonomický program. To, co realizoval s Kalouskem, je k ničemu," kritizuje současnou reformu z pera ministra financí z KDU-ČSL.
Také nesoulad mezi Topolánkem a Bémem trvá dlouhá léta. Je dán jednak vztahem obou politiků k Václavu Klausovi, jednak radikálně odlišnou povahou a politickým stylem. Započítal-li Topolánek do čtyř případů společného postupu Béma a Tlustého proti němu i rozbití prvního konceptu pravozelené trojkoalice v létě 2006, vysvětlil tím dodatečně, proč tehdy Bém beze slova vypadl z vyjednávacího týmu ODS.

Volby a kongres za dveřmi
Prosincový kongres by měl spory špiček ODS "rozčísnout". Topolánek pohrozil, že odmítne vést stranu, která do té doby neprojde očistou. Je tedy zřejmé, že se chce definitivně zbavit těch občanských demokratů, kteří dodnes považují léta opoziční smlouvy s ČSSD za šťastné období. Pražský primátor však navzdory poslední přestřelce s předsedou strany nemíní jít do přímého střetu s Topolánkem a bojovat o vedení ODS. Možná tuší, že bude mít dost práce i s obhajobou postu prvního místopředsedy.
"Strana není špinavá. Normální členská základna ODS nepotřebuje žádnou očistu," odmítá Bém Topolánkův plán partajní očisty. A varuje, že by mohlo jít o obdobu Bursíkova postupu ze zářijového sjezdu zelených s tím, že pro demokratickou stranu typu ODS je to "cesta do pekel".
Pražský primátor se obává, že Topolánek či stranické grémium by mohli usilovat o větší pravomoci pomocí změny stanov. Co kdyby si předseda vyhradil poslední slovo, koho zařadit na volební kandidátku? Také by mohl být nově zaveden institut vyloučení ze strany.
Není vyloučeno, že by se Topolánek mohl Bursíkovým silovým postupem proti opozici ve straně skutečně inspirovat. Vyhrát jako Bursík ovšem nemusí. Přestože má v ODS téměř neotřesitelnou pozici a v souboji o předsednické křeslo asi nebude mít soupeře, jeho soupeři nejsou zcela bezmocní. Špatný výsledek voleb do třetiny Senátu a krajských zastupitelstev by je jenom posílil. Část delegátů kongresu taky nemusí chtít přerušit spojení s čestným předsedou ODS na Hradě a dá přednost "vyvážené" volbě vedení. Souboj o místopředsednické funkce bude proto ostrý.
I kdyby zvítězila Topolánkova koncepce, už teď je jasné, že by to byl triumf jen dočasný. Čekat by se dala spíše čistka než skutečná očista.

http://ekonom.ihned.cz/c4-10005650-28174900-40B000_d-je-treba-zabit-augiase


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2256x, známka: 2.8
Kategorie: Svět Modrého ptáka
online: 77
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist