Juránek, Onderka, Venclík a špitály
Podle zprávy medií, hejtmen Juránek vyzval Brno, ať odvolá zájem o převzetí Úrazové nemocnice. Podle něj by brněnští radní by měli přehodnotit své usnesení, v němž žádají převod Úrazové nemocnice na město.
Onderka hejtmanovu výzvu odmítl, protože město má prý dostatek schopností, zkušeností i peněz na to, aby nemocnici provozovat samo. Primátor hejtmanovi vzkázal, aby se staral o rozpočet kraje a ne města.
"Město Brno by mělo zvážit svoje síly," řekl dnes Juránek. Představitelů města se prý chce zeptat, jak bude Brno postupovat v okamžiku, kdy by nemocnice přešla na město. Jako šéfa záchranného systému kraje ho zajímá, jak by nemocnice ve správě Brna fungovala. Své stanovisko už prý přes primátorova náměstka tlumočil primátorovi. V příštích dnech se s ním chce kvůli Úrazové nemocnici sejít.
Juránek hodlá jednat i se zástupci ministerstva. Chce znát detaily přesunu traumacentra do Fakultní nemocnice Brno. Obává se toho, aby při přestěhování nenastala situace, kdy větší množství těžce raněných nebude mít v regionu kdo na úrovni ošetřit.
Juránek zároveň vyzval lidovecké poslance, aby ve sněmovně byli proti přesunu Úrazové nemocnice na Brno. "Důvod je evidentní. Tato nemocnice nemůže fungovat z jiného rozpočtu než ze státního," řekl hejtman.
Zdá se, že se do sebe pustili lidovci se socany. Přitom je nad slunce jasnější, že jde o zpolitizování odborného problému. Město má dost co dělat, aby ufinancovalo svůj špitál u Milosrdných bratří, natož aby si uvazovalo na krk nemocnici, která sice má špičkový tým, ale provozuje se v prostorách, kde chybí na stěnách už jen obrázky Husáka. Nu, ponecháme Onderku s Juránkem jejich při, která má podobu spíš předvolební rétoriky, než čeho jiného.
To už mi přijde zajímavější zpráva o tom, že náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík vyzval ministra Julínka, aby v Brně na tiskové konferenci zdůvodnil, proč minulý týden odvolal šéfa Masarykova onkologického ústavu Rostislava Vyzulu a ředitelku Fakultní nemocnice u Svaté Anny Vladimíru Danihelkovou. Venclík považuje vysvětlení ministerstva za nedostačující.






