Petr Paulczyňski: homepage

Kdy havlistům smrdí přímá demokracie?

Fakta: Ve středu 15. května, při zasedání zastupitelstva Brna - střed přišlo na přetřes konečné řešení otázky Havlovy ulice. Jedná se o návrh přátel zesnulého absurdního dramatika z okruhu brněnské kulturní havlistické elity,

 který (snad) vzniknul spontánně u příležitosti prvního výročí exprezidentovy smrti.  O tomto návrhu se už lecos napsalo, faktem je, že městská část Brno - střed je orgánem pouze doporučujícím. Plánovaná ulička Václava Havla leží sice na jeho území, finální rozhodnutí však leží na bedrech magistrátu, který ale v tomto případě má vzít rozhodnutí samosprávy městské části v potaz.
Brno střed na svých webových stránkách vypsalo anketu, ve které občan projevil názor relativně jasně.
2.853 občanů bylo pro pojmenování a 3.826 proti.
Chvilku se čekalo na papírové anketní lístky, pozor, chvilka napětí a: 31 pro, 54 proti. Občan tedy řekl relativně jasně co si o tomto nápadu myslí. Nejednalo se tedy pouze o online anketu, kde reálně mohl hlasovat kdokoliv s přístupem k netu (nic proti za mě!), ale i o lokální anketu na bázi hlasovacích lístků.
Ve středu 15.5. se tedy do programu zastupitelstva dostal program, který konstatuje, že férovost ankety byla zpochybněna jak příznivci, tak i odpůrci myšlenky pojmenování ulice po VH a že jsou zaregistrovány ještě dva návrhy. Pojmenovat ulici po brněnském rodákovi, profesorovi Janu Calábkovi (pod návrhem podepsán, zde nejmenovaný, brněnský vysokoškolský pedagog) a za Moravské zemské muzeum  návrh na pojmenování "ulice Karla Andrého"

Přeloženo z řeči úřední:  Do "soutěže se přidali další dva zajímaví kandidáti o kterých občan nehlasoval, než to odmávneme, zeptejme se občanů co si o tom myslí"

A pak ta prdel začala: Zelená zastupitelka Yvonna Gaillyová (SZ) podala návrh, aby se nehledělo na výsledek ankety, ale aby zastupitelstvo odhajlovalo pojmenování na uličku Václava Havla prostě PROTO. Prostě proto, protože ptát se na to lidí je nedůstojné. Jímavě hovořila o chvilce, kdy při příležitosti tryzny za VH zjistili, že jeho oblíbená ulička u Divadla Husa na provázku vlastně nemá žádné jméno a že to moc nechce prezentovat, protože autoři této myšlenky jsou jednání přítomni a že má trému. 
Starosta Šťástka (ODS) ji začal oponovat, že je to téma docela důležité a že není na škodu se zeptat, zda lidé preferují pojmenování po VH, nebo další dvě jména. Začaly padat zelené perly. První bylo tvrzení, že anketa k pojmenování jsou piškvorky a že zeptat se formou ankety občanů není důstojné.
Na stranu přímé demokracie (ať je to co to je) se po ODS přidala ústy soudruha Hráčka i KSČM, kdy soudruh Hráček po větě: "My jako KSČM podporujeme přímou demokracii" sklidil ironické standing ovation. Přestřelka mezi zelenými zastupiteli a zbytkem byla komická. Příjemným rétorickým oživením byl vstup pana Jana Hollana (SZ), který cituji poměrně přesně: "Už jsme zase jakýsi podivný východ, kde Havla nemají rádi  Jejich lidé (komunisti) tam jistě přijdou všichni. Normální slušní lidé, ta mlčící většina se nikam cpát nebude, to je přece blbost a je to jasné. Přece budou přehlasovávat komunisty?
Pohrozil, že pokud brňáci nebudou chtít uličku Václava Havla, že budou eaní a slušní lidé se na ně budou koukat skrz prsty. (Tuto myšlenku mi potvrdil jeden pražský havlista pár hodin poté na mém facebooku, kdy mi psal koment: "Já myslím, že si Brňáci Havlovu uličku u Divadla HUSA nezaslouží, že by byla daleko lepší Calábkova, aby se ještě více podtrhl provincialismus a lokální bezvýznamnost celého regionu.)
A pak následovala cool ODS reakce starosty, opět přepisuju ze záznamu: "Skoro to na mě tak působí, jako byste měl strach, že názor těch lidí by nemusel odpovídat vašemu názoru. No ale tak to prostě občas chodí, to se vám opravdu může stát, na druhou stranu, nepředjímal bych to, nechme ty lidi ať to řeknou. Trošičku mě u vás překvapuje ta selekce kdy přímá demokracie je v pořádku, pokud je potřeba o každé stavbě, nádraží například, všemožně hlasovat a ptát se lidí. Potom když přijde jiné téma, tak říkáte, že je zastupitelská demokracie a zvládeme to na sílu a lidí se ptát nebudeme…"
Dále následovalo ještě pár výstupů zelených, kdy se vší silou snažili zabránit možnosti občanstva vyjádřit se k tématu s odmítáním práva brňáků na projev souhlasu s jednou ze třech alternativ. Vše stavěli jako souboj dobra a vkusu (Havel) a zla (jiné alternativy), kdy dokonce bylo zpochybňováno, zda protinávrhy jsou vážně míněné, jen třeba proto, že návrh na pojmenování po Karlu Andrém byl solidně a korektně popsán jako smírný a kompromisní…
Když starosta vznesl opět téma vhodnosti zapojení občanů do rozhodovacího procesu, nebyl zelenými havlisty vyslyšen. Prostě: "Odmávněme to pojmenování tady a teď a na názor lidí serme" z toho bylo cítit na kilometry z lavice zelených...
Opět zacituju Libora Šťástku:"A já vám říkám, že ta hranice která se dotýká života každého z nás může být různá. Pro někoho to může být například to, jak se jmenuje nějaká ulice. Ten pocit mu prostě nemůžeme vzít." V reakci na výtku zastupitelky Gaillyové, že na toto téma bychom se lidí ptát neměli.
Závěr pak patřil zástupci Sokolské obce, který přítomné vyzval: Přibližme se duši Václava Havla a ve finále projevu  režiséra Václava Morávka s citací díla "velkého dramatika" Z hlediska fair play: Morávkův projev byl apel, umělecky exaltovaný, ale poměrně korektní, jeho hraní na city nebylo přes míru vkusu.

Hlasování o návrhu neptat se lidí, ale odhlasovat pojmenování po VH hnedka, i když jsou alternativy:
10 Pro ( 4 x Zelení, 3 x TOP09, 3 x KDŮ-ČSL /neověřeno na 100% co do KDÚ/)
3 Proti (2 x KSČM, 1 x nestraník v klubu TOP09)
zbytek z cca 38 přítomných  se zdržel (ODS, ČSSD, SPOZ, 1 x TOP09 a patrně 1 KDÚ)

Z toho vyplývá: Zelení havlisté mají plnou hubu keců občanské společnosti, pokud občanská společnost poslušně kolaboruje a odmávává co se jí naservíruje, ale jakmile ONI zjistí, že by mohlo být i jinak nechtějí dopustit dokonce ani tzv. irské hlasování (sic!)
Ke každé stavbě kadibudky je podle nich třeba, aby se občan vyjádřil (a zakázal zlé developerské projekty), ale jak jde o VELKÉ DOBRO, to si s veřejností vytírají rektální otvor. Kdykoliv to jde, mávají názory zástupců občanské společnosti, ač by to byli tři zhulení debilové z neziskovky, ale k tématu pojmenování ulice má veřejnost držet hubu a krok. Bylo mi z nich hodně nakyslo. Ne poprvé.

Proto jsem dne 16.5.2013 podal následující návrh:
Vážený pane starosto.
Zaznamenal jsem spor o název nové uličky směrem k bývalému M-klubu. Dovoluji si proto podat návrh aby tato byla pojmenována po brněnském rodákovi a známém silákovi Frantovi Kocourkovi.
Jde o osobnost všeobecně známou, která v minulosti Brno dostatečně zviditelnila. Navrhovaný název na uličku Václava Havla se mi zdá špatný, protože taková ulička asi není pro tohoto velikána našich dějin dost důstojná, kdežto FK jako známý „štatlař“ k této uličce sedímnohem lépe.
Považujte prosím tento návrh za oficielní a prosím, abych byl vyrozuměn jak s ním bylo naloženo.

5.6.2013 mi MČ odpověděla:
Vážený pane inženýre ,  všechny návrhy, včetně Vašeho budou projednávány na podzim v Zastupitelstvu MČ BS.
S pozdravem

Na podporu svého návrhu jsem proto vypracoval internetovou petici kterou můžete podepsat zde:
http://www.petice24.com/chcete_v_brn_uliku_franty_kocourka


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1605x, známka: 2.7
Kategorie: Z brněnského dění
online: 27
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist