Petr Paulczyňski: homepage

Má Brno na rozhazování?

Dnešními medii proběhla informace, že turistický vláček, který soukromník odmítl dále provozovat pro jeho ztrátovost, koupí město a dá ho provozovat  Brněnskému kulturnmu centru,

protože žádný soukromní se podle jmne po krachu projektu nepřihlásí. Hlavně ho chce město koupi za cca 3 miliony. Tato legrace prý bude stát až dva miliony korun. Podle materiálu připravenému na na RMB v březnu 2008 byla vypočtena ztráta z provozu 2 miliony korun. Takže zase zásek 5 milionů.

Takto o vláčku psaly tehdy LN
Dosavadní provozovatel ojedinělé atrakce prohlásil, že se mu vláček v Brně nevyplatí. „Provoz byl nerentabilní a hodně ztrátový,“ zhodnotil dvě sezony provozu Josef Režný z firmy Aval cz, která podobné vláčky také vyrábí. Provozovala ho však jen v Brně.

Původně politici uvažovali o tom, že by provoz vláčku mohl koordinovat dopravní podnik, který v létě pro turisty zajišťuje například jízdy historické tramvaje. To nakonec zavrhli - není však vyloučeno, že se Brněnské kulturní centrum s dopravním podnikem dohodne na spolupráci, například na garážování a údržbě vláčku či při půjčování řidičů.

Podle radních firma Aval cz podcenila především propagaci, proto byl zájem o vláček malý. Zástupci společnosti to však vidí jinak. „To bych neřekl. Hlavním problémem je, že v Brně chybí turisté. Hlavně takoví, kteří se ve městě pár dnů zdrží, a mají tak čas na podobné atrakce,“ míní Režný. Firma se podle něj pokusila navázat spolupráci i s cestovními kancelářemi. „Oslovili jsme jich několik desítek, aby do toho s námi šly. Nechytila se ani jedna,“ doplnil Režný.

Problém s provozem vláčku v Brně Některé z problémů, které mohou turisty odradit od využití vláčku: * Trasa: Část trasy vede po silnicích, lidé sledují další auta a dýchají výpary. * Cena: Za rodinu činí až několik set korun (jízdenka pro dospělého je 100 korun). * Zastávky: Nezastavuje například u zastávky zájezdů na Komenského náměstí * Konstrukce: Vláček je sice zastřešený, ale před špatným počasím cestující neuchrání

A dnes napsal Filip  Sušanka v Rovnosti:

Brno chce koupit turistický vláček

Červenobílý turistický vláček, který vozil během léta ještě loni lidi centrem města, by se měl do Brna vrátit. Vedení města ho totiž plánuje koupit a poté také najít někoho, kdo by ho provozoval. Pokud se neobjeví žádný zájemce, dostane to na starost Brněnské kulturní centrum.
 

„Nechali jsme si zjistit, kolik takový vláček stojí a jak dlouho trvá jeho výroba. Vláček totiž chceme koupit, abychom předešli tomu, že s ním provozovatel zmizí z Brna. Jde mám o to, aby jezdil už příští turistickou sezónu,“ uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

V materiálu, který posuzovali brněnští radní, stojí, že vláček vyjde mezi milionem a půl, až třemi miliony korun. Získat by ho mělo nejpozději v březnu příštího roku.

Odbor kultury brněnského magistrátu nyní připravuje také výběrové řízení na provozovatele. „Buď to bude třetí osoba nebo Brněnské kulturní centrum, pokud nenajdeme žádného zájemce,“ dodal Rychnovský.

Ředitel centra Pavel Galík to považuje za horší variantu. „Byla by to starost navíc. Museli bychom na to najmout lidi, vybudovat to celé na zelené louce. Určitě by to pro nás bylo ztrátové,“ tvrdí ředitel Galík.

To potvrzuje i zpráva pro radní. Podle ní by každoroční ztráta dosáhla milionu a půl. „Provozovatel se zkušeností a zázemím by však zisk mít mohl. Do prvního výběrového řízení se ale nikdo nepřihlásil. Připravujeme se proto na to, že vláček budeme provozovat,“ řekl Galík.

http://brnensky.denik.cz/nazory_region/brno-chce-koupit-turisticky-vlacek20080903.html


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1012x, známka: 2.8
Kategorie: Z brněnské radnice
online: 45
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist