Petr Paulczyňski: homepage

Poplatkoví populisté už i na radnici

Nad dnešní místní Mladou frontou věnovanou panu primátorovi člověk nestačí žasnout. Jinak celkem normální primátor se rozšoupl, jako by to psal po čtvrteční ochutnávce vína a otevírce Champion´s baru, kde jsme se potkali.

Podle toho, jaké stopy to zanechalo na mně,musel primátor dopadnout ještě hůř. Jinak by z něho takovýto blábol nemohl vypadnout. Asi už neví jak posbírat body, když jinak se zatím ve městě nic moc nehnulo, kromě rozkopané Husové. Jak napsal v dnešním Sobotním zápisníku pan Smetana (k tomu se vrátím samostatně), musím to jako glosátor( tak mne nazval) glosovat. I když i mé glosy jsou politika, nebo ne? Na rozdíl od poslední taktické věty našeho předsedy Blažka, říkám rovnou jak se říká "in medias res", že větší hovadinu už jsem dlouho neslyšel. Jaké zrušení poplatků? To jenom hodlá někdo vzít peníze které se vybraly stejně z našich kapes a místo jejich užití tam kde jsou třeba - viz městský rozpočet - dát je někam, kde to není nic víc než lovení hlasů. Zrovna taky kluci řekněte, odkud jste je vzali a na co místo toho nedáte.
A ostatně Vaše rozmachování s Rondem, zimákem, plavečákem, fotbalovým stadionem a mohl bych pokračovat skoro do nekonečna svědčí o tom, že jste si ta čísla nenapsali pod sebe a nesečetli. Protože až to uděláte, vypadnou Vám oči. Jak by řekla moje babička : "sliby se slibují, blázni se radují". Ale jinak všechno dobrý.

A zde zdroj mé úvahy z MFD.

Zrušení regulačních poplatků v Nemocnici Milosrdných bratří.

V městské Nemocnici Milosrdných bratří a ve dvou poliklinikách v Brně možná pacienti nebudou platit regulační poplatky.
Sociálnědemokratické vedení města v čele s primátorem Romanem Onderkou se inspirovalo předvolebním tahem stranického kolegy, budoucího hejtmana Michala Haška, který chce zrušit poplatky v nemocnicích zřizovaných krajem.

"Oslovilo mě to a uvažujeme o tom. Diskutoval jsem o tom s mým náměstkem (bývalým ředitelem Milosrdných bratří Danielem Rychnovským z KDU-ČSL – pozn. red.) a je možné, že nějaké změny příští rok nastanou," potvrdil Onderka.
Konkrétnější být nechtěl. Jak přesně by zrušení poplatků vypadalo a jak by se to promítlo do rozpočtu nemocnice a poliklinik, totiž ještě neví.

Jeho náměstek pro zdravotnictví Rychnovský však už chystá první krok. "Dohodli jsme se, že nejprve vyčíslíme, kolik peněz poplatky přinášejí do městského zdravotnictví. Odhaduji, že celkem to bude ročně zhruba 10 až 12 milionů korun. Ale tohle číslo musíme upřesnit. A hlavně pak musíme vyřešit, odkud bychom chybějící peníze vzali," sdělil Rychnovský.

Město navíc letos poprvé nezvýšilo dotaci pro Nemocnici Milosrdných bratří. Musí se tak sama vyrovnat se zdražováním a inflací. "Teď mají poplatky od pacientů jako další příjem do rozpočtu," přiznal Rychnovský.

Jiný problém podle něho je, že na území města Brna je většina lůžek ve státní Fakultní nemocnici a v nemocnici u svaté Anny. "Takže někde budou stejně lidé muset platit," podotkl náměstek.

Ministerstvo zdravotnictví považuje nápad pouze za zvyšování tlaku na plošné zrušení poplatků. "Ať už by chtěl místo pacientů hradit poplatky kraj nebo město, je to obcházení zákona a znevýhodňování ostatních pacientů," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Ani opoziční ODS se nápad nezamlouvá. "Bez širší podpory v zastupitelstvu města jde o čirý populismus," uvedl zastupitel strany Pavel Blažek.
 


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1186x, známka: 2.8
Kategorie: Z brněnské radnice
online: 39
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist