Petr Paulczyňski: homepage

Proč je strom modrý?

Ptají se Jihlavané radních z ODS. Vidíte to, V Brně dráždí červený barák - viz předchozí článek, jinde zase modrý strom. Každý kdo má díru do zadku cítí se kompetentní vyjadřovat se ke kdečemu. Je to na jedné straně dobře, říká se tomu demokracie, ale někdy mně to stolicuje.

 Obyvatele Jihlavy dráždí modrá barva vánoční výzdoby. Modrá je totiž erbovní barva ODS, která momentálně ve městě vládne. Barva osvětlení vánočního stromu dokonce plní i internetovou diskusi na webu zdejšího magistrátu.
"Politický podtext bylo to první, co mě napadlo: modrý strom - to je dílo ODS. Tohle asi napadlo většinu lidí. Modrá navíc působí na stromě smutně, Vánoce by měly být veselé. Nic by se nestalo, kdyby měl smrk žárovičky více barev," míní jihlavský komunista Pavel Kalabus, krajský tajemník KSČM. Podobný názor mají i diskutéři na webu jihlavského magistrátu.
Primátor i jeho první náměstek jsou členy ODS, tato strana má i nejvíce radních. Háček je ale v tom, že vánoční výzdobu navrhovala a vybírala náměstkyně primátora Irena Wagnerová - zvolená za Stranu zelených.
"Barvu stromu před jeho rozsvícením ostatní členové vedení města neznali, i pro ně byla překvapením. Absolutně vyvracím spekulace, že by barva souvisela s ODS, že bych chtěla jakkoli působit na jejich city," řekla Wagnerová.
K výběru barvy Wagnerovou prý vedly estetické důvody. "Modrá barva je taková mrazivá, líbila se mi do kontrastu s fasádami domů a žlutým pouličním osvětlením," řekla.
Na barvu výzdoby už má i bonmot. "I Picasso měl modré období a v té době ODS zdaleka neexistovala. Už jsem žertovala: ve dne je strom zelený, proti světlému nebi je černý, za slunečního svitu oranžový, v noci je modrý. Každý si tam vybere svou barvu," dodala.
Nová vánoční výzdoba letos stála 650 tisíc korun. Mezi obyvateli se názory na letošní "vánoční barvu" různí. "Strom je hezký, ale smutný, působí studeně. Barevnější by se mi líbil víc," míní Františka Kubátová z Malého Beranova.
"Reakce máme většinou pozitivní. Souvislost barvy s ODS je nesmysl," míní Martin Málek, mluvčí Služeb města, které výzdobu instalovaly. Fakt je, že i on je radním za ODS. "Bylo by přece schizofrenní, kdyby paní náměstkyně za zelené volila barvu podle ODS," konstatoval primátor Radek Vovsík.

                       


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1681x, známka: 2.9
Kategorie: Komentáře odjinud
online: 32
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist