Petr Paulczyňski: homepage

Rom nebo Cikán?

 Myslíte si, že se nesluší na veřejnosti mluvit sprostě? Nebo používat nesmyslná slova? Myslíte si, že Cikán je sprosté slovo? Že ne? Mýlíte se. Alespoň moderátoři diskuzí na serveru www.romea.cz si to myslí a tvrdě toto slovo cenzurují.

A zdá se, že nejen oni jsou toho názoru.

Ale proberme si události pěkně popořadě.

Jsem občasným čtenářem článků na webu občanského sdružení ROMEA – www.romea.cz. Vření kolem postojů majoritní většiny i jejího domnělého rasismu k Cikánům, různé protesty i „protesty“ v ulicích měst, to všechno jsou události, které mne nenechávají chladným. Není žádnou novinkou, že většina článků, na tomto webu uveřejněných, je někdy tak tendenčně zaměřená proti majoritní společnosti, že je to až směšné; je nutné číst mezi řádky a filtrovat polopravdy i naprosté hovadiny, aby se člověk dobral reálného obrazu popisované situace. To samé ale mohu říci o mainstreamových médiích internetových i papírových, takže potud nic nového pod sluncem.

V diskuzi pod články se kromě nenávistných výkřiků z obou stran vyskytují i střízlivě a racionálně uvažující jedinci, jejichž příspěvky mají hlavu a patu. Takoví přispěvatelé se objevili i ve fóru k článku s titulkem "Beňák: Dluhy se musí platit, rozhodující jsou však postupy, které jsou použity"
(http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_5826).  Stručně řečeno, článek rozebírá chomutovské exekuce na sociální dávky notorických neplatičů nájemného nebo na místě udělených pokut za jízdu načerno. Popisované případy jsou vždy shodné: kdosi úmyslně nezaplatí naprosto nicotnou částku v řádu stokorun, protože je na sociálních dávkách a město má prostě smůlu. Osobně se snažím pokut co nejrychleji zbavit, byť si o smyslu některých z nich myslím svoje. Inu, za blbost se prostě platí. Na druhé straně chápu, že pro lidi ve finanční nouzi je výdaj každé stokoruny navíc rána; ovšem slušný člověk se od asociálů liší tím, že se snaží aktivně svůj dluh řešit například stanovením splátkového kalendáře. To se prostě někdy stane, že člověk nevyjde s penězi, není to žádná ostuda.
Chomutov několikrát nabídl neplatičům amnestii úroků v případě, že zaplatí základní dluh, několikrát nabídl neplatičům možnost stanovení splátkových kalendářů. Neplatiči na to ale dlabali, jsouce přesvědčeni, že město na ně i tak nemůže. Ale ošklivě se spletli. Exekutor si nevybíral, platili černí i bílí. Rasismus? Nikoliv, konečně rovné jednání, padni komu padni. Primátorka Řápková se dostala pod palbu ze strany Kocába a tzv. humanistických organizací, že postupuje příliš tvrdě a že je nemorální řešit tuto situaci exekutorem.  Obzvlášť výživné byly názory některých oslovených občanů na tyto exekuce (už podle jmen šlo o pečlivě vybraný vzorek obyvatel Chomutova).

Do diskuze pod článkem jsem vložil příspěvek, vyjadřující poněkud nevybíravou formou – použil jsem tam sprosté slovo, přiznávám – můj názor na dění v Chomutově. Dále pak jsem chtěl vložit mou poznámku směrem ke dvěma výše zmíněným diskutujícím zhruba v tom znění, že slušného Cikána není dnes vidět a proto bude zřejmě na nich nebo jejich dětech, aby získali ztracenou důvěru majority k Cikánům; proces to nebude jednoduchý ani krátkodobý.  Poprvé byl můj příspěvek odmítnut automatickým filtrem, protože obsahoval nepřijatelné výrazy. To mne zarazilo: můj předchozí příspěvek se sprostým slovem prošel a tento nikoliv? Napsal jsem tedy příspěvek znovu, namísto výrazu Cikán jsem použil C.kán a do doušky doplnil, že C.kán je normální českým názvem etnika, definovaný dokonce oficiálním slovníkem spisovné češtiny. Tento příspěvek byl filtrem shledán jako nezávadný; to však nezabránilo jeho téměř okamžitému odstranění moderátorem s lakonickou poznámkou „naučte se používat slovo Romové“.

Kolega JJ taktéž vyjádřil svůj názor, ten už ale obdržel bonus v podobě upozornění, že jeho příspěvek neodpovídal pravidlům diskuze, jeho IP adresa byla pravděpodobně zablokována a že o odblokování může požádat na kontaktním e-mailu sdružení.  Přesto jeho příspěvek v diskuzi ještě v době psaní tohoto článku zcenzurován nebyl.

Odeslal jsem sdružení Romea e-mail tohoto znění:
To: romea@romea.cz; jarmila.balazova@seznam.cz
Subj.: Cikán – zakázané slovo?
Message:
Dobrý den,
dne 25.5.2009 večer jsem pod článek "Berňák: Dluhy se musí platit, rozhodující jsou však postupy, které jsou použity" vložil do diskuze příspěvek, adresovaný dvěma dalším diskutujícím, konkrétně přispěvatelům s přezdívkami Iveta a Romák. Tento příspěvek nebyl nijak rasistický, nikoho neurážel, pouze jsem v něm několikrát použil slovo Cikán.

"Cikán" není žádným hanlivým pojmem, je to český název etnika. Je dokonce součástí Slovníku spisovné češtiny, tedy je jedním ze základních pojmů jazyka českého. I z hlediska historického bylo a je slovo Cikán součástí českého jazyka, stejně jako Eskymák, Indián nebo Maor, nebo přeneseně Němec nebo Maďar. Slovo "Rom" je umělé, bylo uměle zavedeno a navíc je to slovo v romštině, tedy řeči, která je mi cizí. Stejně tak, jako nejsem nucen odkazovat se na Eskymáka názvem, kterým se Eskymák označuje ve své řeči, stejně tak odmítám používat slovo Rom jako odkaz na Cikána. Má-li někdo problém s domnělým pejorativním nádechem slova "Cikán", je to jeho osobní problém; je nešťastné tento pocit přenášet dále.

Jsem nicméně fascinován faktem, že na webu Vašeho sdružení bylo slovo Cikán zařazeno do slovníku zakázaných slov, ačkoliv to ale nikde uvedené není. Jinak řečeno, nutíte diskutující praktikovat autocenzuru a nenazývat věci pravými jmény, přitom ale posláním webu Vašeho sdružení je dosáhnout otevřené diskuze. Nejsem přesvědčen, že umělým potlačováním některých slov a zaváděním "newspeaku", cenzurováním některých příspěvků a naopak ponecháním jiných příspěvků, kde se toto - dle Vás ošklivé - slovo vyskytuje, ale jejichž autory jsou ti "správní" diskutující, je tou pravou cestou k odbourávání bariér. Aneb Orwell by se zděsil, jak moc se ve své tvorbě přiblížil současné realitě. Příslušné snímky obrazovek mám samozřejmě k dispozici včetně všech časových razítek.

Webový prostor Vašeho sdružení je samozřejmě soukromým prostorem, kde platí pravidla Vašeho sdružení a proti tomuto faktu samozřejmě nic nenamítám. Ovšem hned první věta v profilu Vašeho sdružení: "Sdružení ROMEA je dobrovolným, nevládním, neziskovým sdružením občanů a právnických osob, které spojuje podpora boje proti rasismu, rozvíjení dodržování lidských práv, napomáhání k rozvoji demokracie a tolerance ve společnosti." byla tímto případem zcela popřena.

Prosím tedy o jasnou odpověď na jedinou otázku: Zakazuje občanské sdružení Romea používat slovo Cikán?
Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem CzechDave

Jak jsem očekával, sdružení hraje mrtvého brouka a do doby zveřejnění tohoto článku se nevyjádřilo a zřejmě tak ani neučiní. Inu, mlčení je také odpověď.

Žijeme v době, kdy i nevinná poznámka senátorky Janáčkové vůči Lejle Abbásové, tč. mluvčí ministra Kocába (o jehož ministerských kvalitách si myslím svoje – a rozhodně to není nic lichotivého), týkající se krásné pleti a statečnosti Abbásové, byla považována za rasistickou. Nevím, jestli se mám smát nebo brečet. Je rasismem, když jedna žena řekne o druhé, že má krásnou pleť a je statečná? Výroky Janáčkové jsou někdy, abych tak řekl, velice bezprostřední, ale v čem bylo tohle její konkrétní prohlášení rasistické? Vždyť Abbásová skutečně je nádherná žena, zcela určitě statečná, pracuje-li pro Kocába a její pleť rozhodně nenese známky celulitidy. Jejda… právě jsem se také stal rasistou. I proto, že odmítám používat umělý novotvar „Rom“ a držím se starého českého Cikán.

Děsím se toho, co bude dál. Bude trestné nazvat cikánského zlodějíčka zlodějíčkem, protože by to mohlo nést skrytý rasistický význam? Nejde jen o cikánského zlodějíčka; bude trestné chtít například po sociálně nepřizpůsobivých, aby začali respektovat třeba to, že dluhy se platí nebo že noční klid není jen pro ozdobu? Vždyť i oni jsou jiní, mají jiný pohled na svět vezdejší a do pojmu „rasismus“ se dnes dá schovat cokoliv. Děsím se, že bude trestné pojmenovávat věci pravými jmény: slovo Cikán už zakázané je. Jaké slovo bude cenzurováno jako další? Opravdu budu donucen uchýlit se k newspeaku, abych mohl vyjádřit svůj názor na dění v této zemi?


http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2009053103

 


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 4388x, známka: 2.7
Kategorie: Komentáře odjinud
online: 40
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist