Petr Paulczyňski: homepage

Snowden hrdina? Obyčejný zrádce!

Edward Snowden, muž v území nikoho, po kterém pasou americké úřady se zatykačem pro špionáž, krádež tajných státních dokumentů a neoprávněnou manipulaci s nimi.

Edward Snowden, třicetiletý bývalý technik amerických tajných služeb, ukradl tajné dokumenty, utekl na druhý konec světa a nyní po hongkongské anabázi čeká v Moskvě v mezinárodním prostoru s tím, že má namířeno přes kubánskou Havanu do Ekvádoru.

Údajně už má ekvádorský uprchlický pas, protože jeho vlastní mu byl americkými úřady zrušen. Pro úplnost dodávám, že do stejné země má namířeno i Julian Assange, zakladatel Wikileaks, který se schovává na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Oba tito muži mají společnou jednu věc: zveřejnili tajné dokumenty. Zatímco Assange se naboural do systému tajných služeb a ukradl tajná data, Snowden se nechal zaměstnat, podle svých vlastních slov záměrně, ve firmě, která pracovala pro americké tajné služby, aby prý mohl usvědčit rozvědku ze špehování lidí.

Je s podivem, kolik lidí u nás Snowdenovi fandí. Jde převážně o levicově a protiamericky zaměřené osoby. Na diskusích můžeme číst o tom, jak mu fandí či jak jej považují za hrdinu a vlastence. Opravdu vlastenec ukradne tajné materiály, předá je cizí mocnosti a tajné informace zveřejní?

Jak se nám nemusí americký tajný program PRISM líbit, tak si musíme uvědomit, že Američanům jde v prvé řadě o vlastní bezpečnost a tento program má získávat informace o možných teroristech. Jistě, každá věc je zneužitelná, ale bylo by naivní se domnívat, že špionáž je něco výjimečného.

Každý stát má své tajné služby. Ty získávají informace, které se někdo jiný snaží utajit, a je celkem běžná věc, že i spojenecké státy se navzájem špehují. Koneckonců to je také práce rozvědek celého světa. Pokud by tajné služby neexistovaly, byla by situace ve světě daleko horší.

Pobouření nad tím, že tajné služby provádějí svou činnost, může vyjadřovat snad jen totálně od reality odtržený člověk. Anebo snad mají být tajné služby jen pro okrasu či aby dodávaly informace, které se objeví v médiích? Pak by vůbec nemusely existovat.

Kdosi v diskusi napsal, že lidé mají právo vědět, kdo je špehován. Naprosto nesmyslný názor. Dokážete si představit, že šéf tajné služby udělá tiskovku a na ní řekne, koho jeho agenti sledují, koho odposlouchávají a po jakých informacích touží?

Ale zpět ke Snowdenovi. Na této věci je pár zarážejících věcí. Jednak je velice zvláštní, když si tajná služba nejmocnějšího státu na světě nechává zpracovávat svá data soukromou firmou. Je velice zvláštní, že tato firma zaměstná člověka, aniž by byl prověřena jeho schopnost pracovat s tajnými daty či jeho loajalita.

Je velice zvláštní, že člověk, který má přístup k supertajným informacím, může data klidně ukrást a utéct. A naposledy je velice zvláštní, že se americké úřady probudí až v momentě, kdy uprchlík začne citlivé informace zveřejňovat.

Mám za to, že pokud Snowden pracoval pro CIA a NSA prostřednictvím soukromé firmy, měl být nejen prověřen, ale musel podepsat nejen slib věrnosti, ale především mlčenlivosti. De facto se tak ocitl v postavení aktivního špiona.

Snowdenův otec v rozhovoru pro tisk prohlásil, že pokud jeho syn dostane jisté záruky, tak se do země vrátí. Jaké záruky? Ministerstvo spravedlnosti by mu muselo slíbit, že nebude zatčen před soudním procesem, že mu nenařídí mlčenlivost a že si Edward Snowden bude moci sám vybrat místo, kde se proces bude konat.

A co takhle podmínka, že nebude odsouzen? Tu by nechtěl? "Nemyslím si, že se dopustil vlastizrady. Překročil zákon tím, že zveřejnil tajné informace. Zradil vládu, ale nevěřím, že zradil lid Spojených států," řekl Snowden senior. Tajné služby pracují v zájmu lidu, takže hrát "jen" na zradu vlády je poněkud chabý pokus o synovu rehabilitaci.

To, co Edward Snowden provedl není žádné hrdinství, je to zrada. A zrada ve špionážních službách má jen jediný možný konec. Pokud se Edwardu Snowdenovi podaří dostat do Ekvádoru, tak předpokládám, že za takové dva, tři roky, nebo možná o něco později, bude obětí nějaké nehody či nešťatné události.

Tajné služby mají pro své lidi, kteří je zradí, jen jedinou cestu. Děje se tak od nepaměti, od doby, kdy svět světem stojí a kdy existuje lidstvo v kultivovanější podobě. Může se také stát, že se o "ukončení" postará i hostitelský stát, například výměnou za vrácení svého agenta.

Svět špionáže není čisťounký a nepracuje se v rukavičkách. To ví každý, kdo viděl alespoň jeden špionážní film či četl nějakou knihu v tomto žánru. Edward Snowden si pravděpodobně podepsal trest smrti. Ani vzdání se mu neskýtá moc velkou šanci. Zajisté bude odsouzen na mnoho let a ve věznicích se nehody také stávají.

Tento příběh ale není jen o "zlých" amerických tajných službách a jednom naviním technikovi, který si myslí, že zveřejněním tajných informací změní svět. Špionáži se věnuje každý stát. V dnešním světě to je nutnost. Pokud by se podobný případ stal kterékoli tajné službě světa, tak by to s takovým člověkem, který zradí, dopadlo stejně.

Snowdenova jiskřička naděje je v medializaci. Má tak alespoň nějakou jistotu, že bude žít minimálně ještě pár let. A upřímně, je možné, že právě medializace je krokem, jak zastřít svou zradu a předání informací cizí mocnosti. Snowden není hrdina. Je to obyčejný zrádce, který si nezaslouží obdiv.

http://polanecky.blog.idnes.cz/c/350097/Hrdina-Obycejny-zradce.html#t2

 


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2706x, známka: 2.9
Kategorie: Komentáře odjinud
online: 43
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist