Petr Paulczyňski: homepage

Ten, který má čistit ODS

Když premiér Petr Nečas odešel vládnout do Strakovy akademie, pověřil místopředsedu Pavla Blažka, aby se staral o řízení ODS. Blažkovým hlavním úkolem je zbavit ODS pověsti strany, kterou více než politika zajímá soukromý byznys. Po půlroce se Blažek moc nepředvedl. Navíc se rozhádal s Nečasem a nevylučuje rezignaci.

Zvykejte si na můj brněnský přízvuk.Lennon také říkal, že si Angličané musí zvyknout na ten liverpoolský.

Byly tři týdny po sněmovních volbách a brněnský právník Pavel Blažek na kongresu ODS svým typickým lidovým tónem komentoval vrchol kariéry – zvolení místopředsedou největší vládní strany.

A co víc: Petr Nečas ukázal na Blažka jako na muže, který má fakticky řídit stranu, protože Nečas bude mít plné ruce práce v premiérském křesle. Hlavní úkol byl nasnadě: zbavit ODS pověsti partaje prolezlé lobbingem, kvůli které strana ve volbách ztratila nevídaných 834 tisíc hlasů.

Dnes má Blažek problém. Jeho brněnský hantec není v celorepublikové politice slyšet zdaleka tak silně jako Lennonovi Beatles, když dobyli Anglii. On vlastně není slyšet skoro vůbec.

Poté, co šéf brněnské ODS Blažek dohodl velkou koalici s ČSSD na magistrátu Brna, se na něj premiér Petr Nečas rozzlobil. „Ztratil moji důvěru,“ řekl Nečas před dvěma týdny, když požádal o to, aby byl Blažek odvolán z dozorčí rady Lesů ČR. Premiér sice zdůraznil, že to nijak nesouvisí s Blažkovou funkcí místopředsedy ODS, ale je otázka, kdo mu to uvěří. „Myslím si, že ta nedůvěra vůči mně souvisí i s velkou koalicí v Brně. Funkci místopředsedy řídícího hlavní kancelář ODS nemůže dělat někdo, ke komu má předseda nedůvěru. Budeme se muset s Petrem Nečasem dohodnout, jestli to mám, nebo nemám dělat. Pokud jde o praktickou rovinu, tak z mého pohledu to teď nemá smysl,“ říká otevřeně Blažek.

Členem ODS kvůli reportáži v rádiu

Má jedenačtyřicetiletý Pavel Blažek (bez ohledu na aktuální spor s Nečasem) vůbec dost chuti a síly očistit hlavní vládní stranu od lidí, kteří berou politiku jako soukromý byznys? A kdo je vlastně nejméně viditelný místopředseda ODS?

„Můj život je poskládaný z neuvěřitelných příhod.

Jednou jsme vyměnili byt v Brně a zrovna jsme se ženou uklízeli. Měli jsme puštěné rádio – a tehdy zrovna bylo Sarajevo (rozkol v ODS a pád Klausovy vlády na podzim 1997, pozn. red.). Najednou ti, kdo Klausovi nejvíce lezli do zadku, byli největší antiklausovci.

Tehdy jsem podal přihlášku do ODS, protože mi to přišlo blbý. Na kariéru jsem vůbec nemyslel,“ vypráví o svých začátcích úspěšný advokát Blažek, když se usadí v pražské malostranské kavárně.

Zatímco drtivá většina politiků se po zapnutí novinářského diktafonu začne ošívat a váží každé slovo, Blažek mluví s elánem Vladimíra Menšíka a pro ostřejší slovo nejde daleko.

„To je mýtus, že Blažek je nějaký Stalin, který dostal od Lenina do rukou řízení strany. Tak to u nás není,“ směje se, když přejdeme k hlavnímu tématu – jak chce Blažek očistit ODS, od které před dvěma lety kvůli přílišné „zlobbovanosti“ odešel i otec zakladatel Václav Klaus.

Přívětivá Blažkova tvář někdy klame. Když na to přijde, dokáže pořádně bouchnout do stolu. Blažek jako šéf brněnské ODS dokázal dát dohromady tamní buňku a vyštípat z ní skandály provázené bratry Milana a Leo Venclíkovy, kteří byli dlouhá léta vlivnými „kmotry“ ODS. Třeba v roce 2008 média přinesla nahrávku, na které místní podnikatel říká, že Milan Venclík vybíral „desátky“ za přidělování zakázek.

V celostátní politice se Blažkovo jméno objevilo poprvé v listopadu 2009, kdy ho tehdejší předseda Mirek Topolánek překvapivě označil ze jednoho ze tří lidí, kteří by byli dobrými příštími šéfy ODS. Blažek tehdy odmítl. Letos si s ostravským Pavlem Drobilem dohodl na kongresu vzájemnou podporu, která oběma vynesla křesla místopředsedů. Dobré vyjednávací schopnosti měl Blažek už dříve: v komunální politice byl roky jedním z hlavních brněnských hráčů.

Blažek, který léta přednášel správní právo na Masarykově univerzitě, má i další silnou stránku: je přirozeně inteligentní a velmi vzdělaný. Nemá problém spatra citovat díla klasiků a dávat příklady z politické historie – a nepůsobí to strojeně. V ODS nemá žádnou placenou funkci, jako úspěšný advokát se o peníze nemusí moc starat.

Aby měl teď co nejvíce času na řízení strany, nevzal Nečas Blažka do vlády, není ani zákonodárcem. „Pojedu do všech oblastí. Když bude třeba, budu uvažovat i o návrhu na odebrání licence nějakému problematickému místu,“ sliboval Blažek začátkem léta jako novopečený místopředseda.

A dnes? Nikdo ze špiček ODS to neřekne nahlas, ale mimo záznam slyšíte spíše slova zklamání. „V celostátní politice je zatím krátce a měl teď hodně práce s komunálními volbami v Brně. Je ale pravda, že zatím nic moc neudělal. Pokud nechce být Blažek dalším neúspěšným místopředsedou, musí teď hodně zabrat,“ říká člen nejužšího vedení ODS. „Myslím, že pan Blažek se chce stranou vážně zabývat. Nepochopila jsem ale jeho kroky při uzavření koalice s ČSSD v Brně,“ říká první místopředsedkyně Miroslava Němcová. Premiér Petr Nečas na otázku, jak vidí další politickou budoucnost svého výkonného místopředsedy, odpověděl v SMS nezvykle stroze: „O místopředsedech ODS rozhoduje v tajných volbách kongres,“ napsal pouze.

Část vedení ODS Blažka podezírá, že má až moc blízko k ČSSD. Když Blažek před časem v novinách prohlásil, že jestli bývalá detektivní agentura Víta Bárty vminulosti sledovala politiky, musí Radek John odejít z ministerstva vnitra, dostal podle informací MF DNES od své strany vynadáno, že chce rozbít vládu. „Z Prahy může Brno působit, že jsou tam dvě kavárny a v nich neustále sedí Hašek, Onderka, Sobotka, Tejc (špičky ČSSD, pozn. red.) a Blažek a kujou pikle. Je tam ostražitost, jestli já tam s těma socánkama v Brně něco nepeču. Na celostátní úrovni s nimi nepeču nic,“ říká Blažek. A co velká koalice v Brně? „Brno funguje posledních osm let tak, že velká strana má okolo sebe malé trpaslíčky, ale neudělalo se vůbec nic,“ argumentuje Blažek. Výtkám o nedostatku pracovitosti se brání. Oficiální pověření dělat výkonného místopředsedu dostal teprve v září a za tři měsíce nelze dělat zázraky. Práci mu ztěžuje i to, že je v Praze jen občas a v metropoli nemá žádné zázemí. „Od začátku říkám, že očista ODS, jak to nazývají média, nemůže být nařízení svrchu. Když vy budete říkat slovo očista, tak já budu říkat čistky. A ty dělali komunisti. Kdo se nehodil, byl označen za trockistu nebo revizionistu, ale vždycky to byli ti, kteří zlobili centrálu,“ líčí Blažek.

Lze srovnávat boj o moc u komunistů a vůli po odstranění zkompromitovaných krajských bossů ODS? Proč Blažek nezatočí s krajskými kmotry ODS typu ústeckého Patrika Oulického nebo jihohočeského Pavla Dlouhého podobně, jako to dokázal s brněnskými bratry Venclíkovými?

„Kdo jsi bez viny, hoď kamenem“

„Protože v Brně to byl tlak zespodu, neměl jsem pomoc celostátního vedení,“ líčí Blažek.

Z některých slov se zdá, jako by žádnou očistu ani neplánoval. „My nemůžeme být pokrytečtí dovnitř vlastní strany. Jestli se má ódéeska nějak takzvaně očistit, tak to udělá až nová generace, to je přece hrozně jednoduché. Kdo jsi bez viny, hoď kamenem. V čem já jsem nová generace? Ve srovnání s bývalými místopředsedy asi ano, ale ve strukturách ODS jsem už také dlouho,“ mluví Blažek trochu jako fatalista. Pravda je, že Blažek byl v komunální politice spíše pragmatik, který pochopil, že politika není žádná „nedělní škola“. V roce 2006 hýbala jihomoravskou metropolí skandální výměna městských nemovitostí, která proběhla v režii ODS. Magistrát vyměnil se soukromým podnikatelem vlastní lukrativní domy za staticky narušený palác Jalta, jehož hodnota byla mnohem nižší. Město prodělalo desítky milionů korun. Byl to právě Blažek, který tváří v tvář pobouřeným občanům navrhl, aby zastupitelstvo o smlouvě rozhodlo v tajném hlasování. „Nechci své rozhodnutí vysvětlovat policii,“ řekl tehdy dokonce.

„Ta věta s policajty je nešťastná, neměl jsem ji říkat. Je to celé jinak: já jsem byl jediný radní z ODS, který hlasoval proti uzavření obchodu, a to jak na radě, tak v zastupitelstvu. Tajné hlasování jsem navrhoval proto, aby někteří lidé z ODS mohli hlasovat proti, stejně jako já,“ tvrdí dnes. Blažek však proti nevýhodným městským obchodům z doby vlády ODS otevřeně neprotestoval a držel stranickou loajalitu.

Plán na očistu značky ODS dnes Blažek má.

„Svoláváme předsedy regionů, chystáme změny struktury strany a stanov. Chceme změnit systém přijímání členů, abychom se vyhnuli masovým nárůstům členské základny. Jde hlavně o regionální a oblastní sněmy. Protože bossové se opírají o tu mašinerii. Na druhou stranu, po neúspěchu ODS ve volbách už příliš regionálních bossů nevidím, jejich vliv odchází, i v Českých Budějovicích je ODS v opozici,“ naráží na jihočeskou buňku, které vládne Pavel Dlouhý, politik s pověstí muže, bez kterého se v kraji nic nehne.

Otom, jestli si Blažek s Nečasem vyříkají současné spory, nebo první z nich opustí funkci místopředsedy, se teprve rozhodne. Kromě velké koalice v Brně nebude ryze konzervativnímu premiérovi po chuti možná ani to, že Blažek se sám označuje za jasného liberála. „Problém regionálních bossů ODS není nejpodstatnější. Volby jsme prohráli hlavně proto, že moc nemáme program, musíme si vyjasnit, které konzervativní a které liberální hodnoty chceme razit. Kvůli frázím o svobodě jednotlivce nás lidé volit nebudou, máme 21. století. Volit nás nebudou ani kvůli udržování státního rozpočtu, to je účetnictví, ne politika. Řekněme třeba, že našetříme hromadu peněz a dáme je na vysoké školství,“ myslí si muž, který má občanským demokratům vrátit důvěru mas.

Ondřej Šťastný, reportér MF DNES


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2313x, známka: 2.8
Kategorie: Nalezeno v tisku
online: 50
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist