Petr Paulczyňski: homepage

Události v Janově 18.10.2008

Ve víru voleb a kočkování mezi kamarády pana Paroubka skoro zanikla událost, kterou já osobně považuju za přechod od studené etnické války v České republice k té "horké". A to incident ze soboty 18.10.2008 v litvínovské čtvrti Janov.

 O co tedy jde. Donedávna, když se někde v médiích objevila zmínka o Litvínovu, bylo to tak nanejvýš ve spojení s hokejem. Teď se o něm dozvídáme především v souvislosti s jeho největším současným problémem - rostoucí cikánskou komunitou v předměstském sídlišti Janov. Pokud máte zájem dozvědět se něco o vzniku problému, odkazuji na tento článek.

V současné době se život v této kdysi klidné lokalitě stává téměř nesnesitelným. Lidé se bojí pouštět své děti aby si hrály venku, protože je bandy cikánských výrostků mlátí a okrádají. Na sídliště je bordel, všude se povalují injekční stříkačky a odpadky. Když si před domem zaparkujete auto, ráno ho tam spíš nenajdete než najdete. A když ano, tak vykradené. Osobní svědectví obyvatel Janova si můžete přečíst na jejich stránkách.

Roztomilé jsou i chvíle, kdy ráno jdete do práce a po cestě se vám posmívají a obtěžují vás opilí cikáni vylézající z heren a hospod. Ostatně není náhodou, že právě na tomhle sídlišti se objevil onen proslavený nápis "Makejte gadžové ať se máme líp". Tady je to opravdu vidět.

V noci se pak nevyspíte, protože vyhajaní a odpočinutí cikáni se vám za zdí až do rána veselí při hlasité hudbě. Noční klid tady neplatí - policie ho nedokáže prosadit. Vím o čem mluvím, protože na sídlišti bydlí moje sestra s manželem (naštěstí už ne moc dlouho) a dva kolegové z práce. Mám tedy tolik informací z první ruky, že jsem ztratil schopnost multikulturárně humanistického nadhledu.

Místní už jsou opravdu zoufalí. Policie na sídlišti nezasahuje, protože se tam sama bojí vkročit. Radnice problém neřeší - zřejmě ani neví jak. Masový příliv nepřizpůsobivých, způsobil stejně masový odliv slušných obyvatel, což zvedlo ceny nemovitostí v celém okolí. Běžní obyvatelé se tak ocitli v cenové pasti. Jejich byty jsou v podstatě neprodejné a na nové nemají. A když už byt prodají, nekoupí ho nikdo jiný než zase cikáni - respektive realitní kanceláře, které tam cikány úmyslně sestěhovávají. A to především z pražských Nuslí a Karlína aby z těchto čtvrtí mohli vybudovat lukrativnější místa. Celý problém tím přesunuli do severních Čech. Lidé z Prahy jsou pochopitelně rádi, protože čím víc cikánů v Janově, tím méně jich bude v Praze. A tak celý problém nechává všechny (kromě místních) klidnými.

Celý sobotní incident byl nastartován událostí ze 4.10.2008. To se na sídliště vydala skupinka tzv. "Ochranných sborů" Dělnické strany. Tvrdí, že tak učinila na žádost místních a po tom, co jsem viděl, tomu i věřím. Ony Ochranné sbory to byla dvanáctičlenná skupinka skoro ještě dětí v provokativním oblečení těžce vyzbrojená letáčky. Zřejmě neměli ani ponětí o tom, co bude následovat. Na tuto skupinku totiž naběhlo asi 70 cikánských hromotluků vyzbrojených noži a holemi, aby jim ukázali, kdo je na sídlišti pánem. Video z celého incidentu si můžete prohlédnout tady. Myslím, že ani nepotřebuje komentář.

Jen pro vaši infomaci dodám, ten plešoun s golfovou holí v ruce je Vilda - odsouzený vrah a známá postavička severočeského podsvětí. Místním Romům pomáhá lichvou, ulehčuje jim život dealováním drog a jejich dívky pase aby netrpěly hladem. Dvoumetrový hromotluk v mikině s kapucí, který všem slibuje, že je tam "rozštípe" je opět pasák - místní mu říkají Kyky. Chlapík v bílém saku, který na konci videa omluvně poklusává za mafiánským bossem a nechává se od něj sprdávat, je major policie Tomáš Hrabovský. Toto myslím důkladně osvětluje proč policie na sídlišti nezasahuje a čí zákony tam ve skutečnosti platí.

Celý incident nezůstal bez odezvy. Děti s letáčky odjely, video dorazilo na Youtube a tvrdé jádro se rozhodlo, že tentokrát jich přijede víc. 18.10.2008 byla na litvínovské náměstí svolána demonstrace. Svolaly jí různé nacionalistické organizace, ale zúčastnilo se jí i spousta běžných obyvatel Litvínova. Šli jsme se na demonstraci podívat s manželkou, já tam měl v úmyslu fotit. Akce měla začít ve 13:30, my tam přišli asi hodinu před začátkem. Náměstí bylo plné obrněných policistů ze zásahovky plus jednotka na koních. Kromě nich se tam pohybovalo několik lidí od novin a cca 200 normálních obyvatel Litvínova. Po "náccích" ani stopa. Kolem půl druhé, když už jsem si myslel, že aktivisti akci odpískali, jsem se od vedlestojící novinářky dozvěděl, že se shromažďují na nádraží a tak jsme se tam vydali. A tam opravdu byli... asi tak 300 (zhusta ještě "náctiletých") mladých lidí, včetně velkého počtu dívek.

Jako asi většina z nás jsem měl všechny ty různé nacionalistické spolky (včetně jejich anarchistické opozice) zařazené někam do škatulky "magoři, co se rádi perou" a spíš spojené s negativními pocity. Proto mě překvapilo, jak se chovali tiše a spořádaně. Megafonem oznámili celému svému shromáždění aby ještě nikam nechodili, že čekají na vlak z Plzně, odkud přijede další skupina. Potom se začali s lidmi od antikonfliktního týmu domlouvat, kudy na náměstí dojdou aby neohrozili dopravu. Po asi dvaceti minutách se vydali na cestu. Po cestě se zastavili a počkali na další asi stočlennou skupinu přicházející z jiné strany. Video z jejich nástupu a pozdějších událostí na náměstí Míru (v této souvislosti to jméno zní legračně) si můžete prohlédnout zde.

Obyvatelé Litvínova je cestou na náměstí zdravili a tleskali jim. Na aktivistech bylo vidět, že je to těší. Zřejmě se jim to moc často nestává. Je i dost možné, že to znamená začátek obratu v jejich image u běžného obyvatelstva. Minimálně u toho litvínovského jsou teď zapsáni kladně. Svým způsobem mě to děsí, protože je to určitě povzbudilo a budou se chtít do Janova vrátit. A po tom co jsem viděl, jsem přesvědčený, že to někteří z nich zaplatí životem.

Na náměstí mezitím došli i další obyvatelé Litvínova, na vyvýšené místo ještě spolu se dvěma chlapci vystoupila dívka, kterou před dvěma týdny napadla cikánská banda a začala mluvit. Megafon měl bohužel slabší výkon, takže jsem rozuměl jen útržkům. Dívka vyprávěla o událostech ze 4.10. a "skini" k tomu občas provolávali hesla jako "Odpor" a "Stop černému rasismu". Po asi deseti minutách vystoupil starosta města pan Šťovíček a oznámil, že demonstrace nebyla povolená a tudíž jí rozpouští. Svojí řeč ani nedokončil, protože ho vypískali samotní obyvatelé Litvínova. Když se k němu začali lidi tlačit, policie ho raději stáhla.
Pak se ještě chvíli řečnilo a nakonec z pódia zaznělo "Jdeme na Janov". Dav se obrátil a začal vycházet z náměstí. Zhruba v polovině jim cestu zahradila řada obrněných policistů. Když aktivisti došli až k nim, policisté mezi ně vhodili dělobuchy a dýmovnice. Lidé jim je začali házet zpátky a přidali k tomu i pár dlažebních kostek. Viděl jsem jednoho policistu, kterého odváděli s krvavým obličejem a jednoho "skina" s rozbitou hlavou. Dav se potom obrátil a postranními uličkami odcházel z náměstí. Policisté rychle nasedli do dodávek a vyjeli směrem na Janov.

Tuto jedinou akci policistů hodnotím jako vyloženě hloupou. Janov je víceméně izolované sídliště, vzdálené od centra Litvínova asi půl hodiny ostré chůze. Po cestě je spousta možností, kde lze takový dav zastavit. Na náměstí policie odstartovala velice nebezpečnou situaci, protože tam byla spousta normálních občanů včetně starých lidí a dětí.

Šel jsem s ostatními fotografy a novináři za hlavní skupinou aktivistů. A opět, lidé je zdravili, dávali jim vodu a jídlo a upozorňovali je, kde se shromažďují zásahové jednotky a kudy je mohou obejít. O tom, že mezi bílými obyvateli Litvínova mají masovou podporu se už nedalo pochybovat.

Nakonec jsme došli k řadě policistů shromážděných na kraji zahrádkářské oblasti Hamr. Aktivisté je začali obcházet lesem. Já se držel novinářů. Prošli jsme oblastí garáží, pak skrz další policejní kordón a byli jsme v podstatě v centru Janova. To co jsem tam uviděl mě naprosto šokovalo. U místní diskotéky "Calypso" se shromáždilo na dvě stovky cikánů. A na rozdíl od toho, co pak večer proběhlo ve zpravodajstvích, tihle neměli transparenty. S transparenty (cca třemi nebo čtyřmi) jen na chvíli vystrčili pár dětí před novináře aby si je vyfotili. Zbytek hordy byl parádně vyzbrojen - mačetami, holemi, baseballovými pálkami, noži na holích a jeden si dokonce přinesl repliku japonské katany.

Viz následující fotografie:

 Hlavní hvězda dne - romský ninja. Meč vypadá na práci Hatori Hanza
Spatakiádní skupina. Cvičenci s holemi a klíčem.
Chlapík s fungl novou násadou na sekeru - viz oranžovou cenovku
Sympaťáci s obušky
Připomínka zlatých dob komunismu. Kladivo zůstává, srp nahrazen teleskopickým obuškem
Skupina vášnivých hráčů biliáru
Tyčkař. V pozadí i lyžař.
Hokejový brankář
Hráč baseballu
Opět jedna (zbrusu nová) násada na sekeru Chlapík v pozadí má nůž přivázaný na holi. Vzpomínáte? Touhle vysoce nebezpečnou zbraní zabil před několika lety pomatený Ukrajinec policistu v metru
Detail na nůž na holi
Variace na tyč a mačetu
Tohle vypadá na hliníkové tyče. Zřejmě něco ušetřeného ze "sběru kovu"
Kuřák s mačetou. Podle tetování na hřbetu ruky soudím na někoho, pro koho vězení není až tak cizí prostředí
Detail na mačetu a "vytuněnou" hůl

Kolem nich stáli lidé z antikonfliktního týmu a policisté. Co mě překvapilo nejvíc bylo, že jim policisté zbraně neodebírali - ačkoliv mi chvíli před tím novinář z místního deníku řekl, že extremisty policie kontroluje několik jich i zadržela pro "podezření z držení zbraní". Jak to tak vypadá, u Romů nikdo žádné zbraně neviděl.

Ke skupině cikánů se přidalo několik lidí z nějaké antifa organizace (měli na mikinách přeškrtnuté hákové kříže). Když k nim přicházeli, cikáni se na ně (zřejmě v domnění, že jde o skiny) vrhli a policie musela zasáhnout. Bohužel jsem to nestačil vyfotit, protože jsem zrovna měnil objektiv. Překvapilo mě ale, že ačkoliv to fotili a natáčeli jiní, nikde v médiích se tento incident neobjevil.

Vůbec jsem si během těchto událostí opravil mínění o objektivnosti našich médií. Reportérka z ČT1, když jsem se jí ptal, mi na rovinu řekla, že ještě neví jakým způsobem bude večer celý incident podaný - že to nezáleží na ní. Zřejmě naše veřejnoprávní zpravodajství provádí politicky korektní autocenzuru. Rovněž se nikde neobjevily fotky a záběry po zuby ozbrojených cikánů, ačkoliv nás tam fotila taková spousta. Asi to taky nebylo politicky přijatelné. Jediný kdo události podal dle mého soudu objektivně byl místní Mostecký deník.

Strkanice mezi aktivisty a policií trvala až do večera. Pokud máte zájem o podrobný popis střetnutí, dovolím si vás odkázat na tuto výtečnou reportáž.

 Protože jsem zaslechl, že na náměstí jsou vymlácené výlohy a aktivisti cestou rozmlátili i několik aut, vrátil jsem se ještě večer kolem sedmé na náměstí abych vyfotil škody. A dlužno říct, že v tomhle punktu média lhala jako když tiskne, protože kromě několika skvrn na asfaltu od policejních rozbušek a několika vytržených dlažedních kostek, vypadalo náměstí jako vždycky. Je to ostatně vyfocené a z exifu fotek lze snadno vyčíst čas i datum kdy byly pořízené. Osobně si ale myslím, že to že náměstí neutrpělo téměř žádné škody, je spíše šťastná náhoda. Pokud se i příště zachová policie stejně hloupě, možná už to tak nedopadne.
Jinak ale musím říct, že co já jsem viděl, tak (s výjimkou akce na náměstí) se policie chovala korektně. Zafungovala profesionálně a tímto sklízí mojí úctu a obdiv. Už to, že většinu času jí nadávali cikáni, "skini" i obyvatelé Litvínova, muselo být na palici. Ať už si o tom myslíme cokoliv, faktem je, že úkolem zásahové jednotky není řešit, kdo je v právu a kdo není, ale rozdělit oba tábory a co nejrychleji obnovit status quo.

Lidem z Národního odporu a Dělnické strany se tohle moje vyjádření zřejmě nebude zamlouvat, ale já jsem hluboce přesvědčený, že mnoho z nich v sobotu policie zachránila minimálně před těžkým zraněním. Takzvaní extremisté totiž byli zhusta ozbrojeni jen štíty a plastikovými lahvemi s pitím (byl krásný slunečný den). Já osobně mezi nimi viděl pár teleskopických obušků a dva tři nahnilé klacky (sebrané cestou v lese). A na jedné fotografii má jeden účastník pochodu boxer. Jinak to byly v podstatě náctileté děti s muskulaturou počítačových hráčů, které přijely za adrenalinem.

Na druhé straně proti nim stála banda hromotluků, kteří přišli důkladně vyzbrojení. Bylo tedy jen pro jejich dobro, že je k nim policisté nepustili.

Malér ovšem spočívá v tom, že těmito událostmi celá záležitost nekončí - spíš teprve začíná. Aktivisté se už nechali slyšet, že se brzy zase vrátí a zřejmě to nebudou jen plané řeči.

Podpora obyvatel jim lichotí a určitě si ten pocit budou chtít zase vychutnat.

Nedělám si iluze ani o osudu Litvínova. Na sídliště Janov se vejde cca 7.000 obyvatel - počítáno podle našich běžných měřítek. Ty ale v tomto případě neplatí, protože zvykem cikánů je do jednoho bytu sestěhovat vícero rodin. Buďme však přesto střízliví a zaokrouhleme konečný počet na dejme tomu 10.000. Současný počet obyvatel Litvínova je asi 25.000. S přílivem cikánů začnou zřejmě bílí obyvatelé město opouštět. Dejme tomu, že nakonec bude počet obyvatel stejný jako na začátku. To by ale znamenalo, že 40% městského obyvatelstva budou tvořit (většinou nepřizpůsobiví) cikáni. Ti jistě do rozpočtu města nijak zvlášť nepřispějí - zato z něj budou bohatě odčerpávat. Už jen na opravy Janova. Litvínov se tedy změní na město, kterému bude lepší se obloukem vyhnout.

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008102701


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 3148x, známka: 2.7
Kategorie: Nalezeno na webu
online: 60
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist