Vláda „odborníků“?
Současná vládní krize a jmenování nového premiéra přinesly do politického a novinářského žargonu divný pojem: „vláda odborníků“. Prezident Zeman tak označil vládu, kterou hodlá jmenovat bez vazby na Poslaneckou sněmovnu a rozložení sil v ní.
Jeho termín sám o sobě o odbornosti budoucích členů vlády nic neříká, jen zakrývá podstatu věci. Tradičně se takové vládě, která nevychází z normálních politických parlamentních struktur, u nás říká vláda úřednická. Je to politologický termín.
Neznamená, že by v ní a priori a výhradně zasedali kariérní vládní úředníci, ale proto, že její mandát je omezený a charakter přechodný a dočasný. Taková vláda má zemi po limitovanou dobu administrativně spravovat a nemá se pouštět do ambiciózních reforem.
Zemanův novotvar má znít uším veřejnosti lépe, asi jako zní lépe označení expert než byrokrat. Obsahuje však v sobě nebezpečný prvek. Utvrzuje ve veřejnosti nebezpečný omyl, že politika je špinavá věc a vládnout by měli pokud možno nadstraničtí „odborníci“ nezatížení žádnou ideologií.
Žádní takoví odborníci ovšem neexistují. Politika a správa věcí veřejných bez ideového zakotvení nemůže fungovat, protože nemá pověření od občanů. Tím pověřením může být jen politický mandát, vzešlý z voleb.
Politiku je potřeba rehabilitovat, nikoliv popřít, protože bez ní nemůže existovat ani demokracie a lidská svoboda. Politiku zrušili i komunisté, když ji označili za neplodný konflikt různých částí společnosti. Místo ní nabízeli nomenklaturní výběr kádrů.
Politika je a vždy zůstane legitimní soutěží různých konceptů a soupeřením různých zájmů. Myslet si, že ji lze nahradit jakýmsi konkursem na odborníky, znamená chtít ukrást veřejné rozhodování z rukou veřejnosti.
http://www.institutvk.cz/politicke-komentare/politicky-komentar-ivk-c-10-vlada-odborniku